Ege Haberleri

EGE

  İzmir'de karakış

  Taylan YILDIRIM/İZMİR, (DHA)
  02.01.2015 - 11:17 | Son Güncelleme:

  İZMİR’in Bayındır İlçesi’ne bağlı Alankıyı Mahallesi ile mahallenin yayla bölgesinde, hava sıcaklıklarında yaşanan ani düşüş ve fırtına, hayatı dondurdu. Ormanlarda donan çam ağaçları kar ve buzun etkisiyle gövdelerinden kırıldı. Köylülere ait kiraz, ceviz ve kestane ağaçları da büyük zarar gördü. İzmir Orman bölge Müdürlüğü Halkla İlişkiler Şube Müdürü Tacettin Coşkun, kış şartlarında bu tür olayların olduğunu, ormanlarda zarar tespiti yaptıracaklarını söyledi.

  Bayındır Alankıyı Mahallesi sakinleri, yeni yıla girdikleri gün daha önce yaşamadıkları soğukların ardından gördükleri manzarayla şaşkına döndü. Sıcaklığın aniden düşmesiyle, mahallenin yayla kesimindeki çam, kestane, ceviz ve kiraz ağaçları buzdan heykele döndü. Esnekliğini yitiren, kar ve buzun ağırlığına dayanamayan ağaçların bir bölümü dallarından, bir bölümü da gövdesinden kırıldı. Bazı ağaçların üzerine devrildiği çatılarda da zarar meydana geldi.

  İzmirde karakış

  SARKITLAR ELEKTRİK TELLERİNİ KOPARTTI

  Bunların yanı sıra köylülere ait bahçelerin çevresindeki tel örgüler de buzla kaplandı. Elektrik telleri üzerine de 20 cm’yi bulan sarkıtların ağırlığından koptu. Köylülere korku dolu anlar yaşatan elektrik kabloları, yetkililerin bölgeye giden enerjiyi kesmesiyle rahat bir nefes aldı. Köylülere şaşkına çeviren bu olayda tek sevindirici olan ise, can kaybının ve yaralanmanın yaşanmaması oldu.

  İzmirde karakış

  BELEDİYE BAŞKANI YARDIMA GİTTİ

  Yollardaki dona karşı da ekiplerin tuzlama çalışması yapmasının ardından Bayındır Belediye Başkanı Ufuk Sesli de, bölgeye gitti, köylülere yardım sözü verdi. Yaşadıklarına şaşırdıklarını söyleyen Alankıyı Mahalle Muhtarı Nezih Kavaklı ise, kiraz ağaçlarının, babalarından kalan asırlık ceviz ve kestane ağaçlarınını büyük zarar gördüğünü, zarara uğradıklarını, bankalardan çektikleri kredileri nasıl ödeyeceklerini düşündüklerini anlattı.

  İzmirde karakış

  ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ TESPİT YAPTIRACAK

  İzmir Orman bölge Müdürlüğü Halkla İlişkiler Şube Müdürü Tacettin Coşkun konuyla ilgili açıklama yaptı. Çolak, kış şartlarında bu tür olayların yaşandığını, zarar tespiti yaptıracaklarını söyledi. Tacettin Çolak, "Kış şartlarında normal, çok kar yağdığında ve don olduğunda kırılmalar yaşanıyor. Çam ormanlarında da zarar var. Bundan sonra tespit yapıp o ağaçları toplayacağız. İki gün önce yaşanan aşırı soğuk ve fırtına bunların yaşanmasında etkili oldu. Bu ağaçlar da, bu bölgenin iklimine uyumlular. Böyle ani soğuklarda, bunlar yaşanıyor" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı