Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İzmir'de kanaletler için dava

  A.A
  24 Şubat 2006 - 15:44Son Güncelleme : 24 Şubat 2006 - 15:44

  İzmir Barosu avukatlarından Mustafa Kemal Turan, yağmur sularının yer altına alınması amacıyla şehiriçi ulaşım ağı üzerine yapılan ızgara ve kanalet sistemine ilişkin uygulamanın iptali ve yürütmenin durdurulması için dava açtı.

  Turan, İzmir İdare Mahkemesi'ne verdiği 70 sayfalık dilekçede, idari işlemin beklenen özel amaç ile kamu yararına, şehircilik esaslarına, planlama ilkelerine ve hukuka aykırı olduğunu öne sürerek, iptali gerektiğini savundu.

  Şehirlerin yağmur sularının toplanmasında genelde iki sistemin uygulandığını kaydedilen dilekçede, “Bunlar ayrık ve birleşik sistemlerdir. Ayrık sistemlerde yağmur suları ile şehrin diğer atık suları ayrı kanallarla toplanmaktadır. Birleşik sistemlerde ise hem atık sular hem de yağmur suları aynı kanala toplanmaktadır. İzmir'de bugün uygulanmaya çalışılan sistem, birleşik sistem gibi çalışan ancak ayrık sistem olarak tasarlanmış bir şebekedir” denildi.

  Bu sistemin genel anlamda İzmir'in sık sık karşılaştığı sel felaketlerini önleyici bir sistem olarak düşünülmeden yapıldığı öne sürülen dilekçede, şöyle denildi:

  “Sistemin tek başına sel baskınlarını önleyici bir sistem olması mümkün değildir. Çalışmalar, İzmir'in su baskınlarını önleme projesine yardımcı bir yan projedir. İzmir'de yapılmış ve de yapılmakta olan kanal ve kanalet sistemleri için belediyenin yetkilendirdiği kişilerin ve de diğer teknik elemanlarının iyi niyet çabaları bu işler için yeterli olmamaktadır. Sisteme harcanan para 2003 yılı sonuna kadar 10 milyon YTL'nin üzerindedir. Yapılan işler emek ve maliyet açısından karşılığını vermemiştir. Yetersizliği yanında güvenlik sorunları da taşımaktadır.”

  Dilekçede, bu nedenle İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve İZSU Genel Müdürlüğü'nün aldığı idari kararların iptali ve öncelikle yürütmenin durdurulması talep edildi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı