Gündem Haberleri

  İzmir'de iş kazası: 1 ölü

  A.A
  24.12.2014 - 11:12 | Son Güncelleme:

  İzmir'in Karşıyaka ilçesinde iş başı yapmaya hazırlanan inşaat işçisi, 13. kattan düşen demir direğin başına isabet etmesi sonucu hayatını kaybetti.

  Ali Demirci (53) Karşıyaka ilçesi Örnekköy semti 7600/14 sokak üzerindeki çalıştığı müteahhit firmaya ait şirketin inşaatına geldi. İş elbisesinini giydikten sonra diğer işçilerle birlikte iş başı yapmaya hazırlanan Demirci'nin başına 13. katta devam eden kalıp sökümü sırasında aşağıya düşen demir direk isabet etti. Evli ve 3 çocuk babası olduğu öğrenilen demirci ustası Ali Demirci, olay yarinde hayatını kaybetti.

  Demirci'nin cesedi savcılık incelemesinin ardından İzmir Adli Tıp Kurumu'na gönderildi.

  15 KİŞİ İFADEYE ÇAĞRILDI

  Olayın ardında başlatılan soruşturmada aralarında inşaat firmasının sahibi M.E, taşeron firma sahibi M.D. ve şantiye şefinin de bulunduğu 15 kişi ifadeye çağrıldı. İfadeye çağrılanların inşaatın terasında bulunan işçiler olduğu öğrenildi. İşçilerin ifadelerinde olayın "kaza" olduğunu söyledikleri öğrenildi.

  Öte yandan olayın meydana geldiği şantiye sahasında görüntü almak isteyen gazetecileri bazı kişiler engellemek istedi. Bu kişilere tepki gösteren inşaat işçileri, görüntü alınmasını engelleyen kimliği belirsiz kişileri şantiye sahasından uzaklaştırdıktan sonra gazetecilerin çekim yapmasını sağladı.

  "TEDBİRSİZLİK VAR"

  İnşaat sahasında toplanan işçiler, işverenin işçi güvenliğine yönelik gerekli tedbirleri almadığını iddia ederek duruma tepki gösterdi. İşçilerden Mehmet Akgül, sökümün yapıldığı katın alt kısmına file gerilmesi gerektiğini belirterek, "Yaklaşık 2 ay önce iş güvenliği uzmanları burada bir denetleme yaptı. Gördükleri eksikleri rapor haline getirerek inşaat firmasına bildirdiler. Denetçiler gidene kadar bu eksiklikler tamamlandı. Ancak daha sonra işler yine eski haline döndü" diye konuştu. Harun Ergan da işçilerin zor şartlar altında, güvencesiz çalıştırıldığını ileri sürerek, her an ölümle yüz yüze olduklarını ifade etti.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı