Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İzmir'de insan tacirlerine darbe

  Taylan YILDIRIM/İZMİR, (DHA)
  29.07.2007 - 17:37 | Son Güncelleme: 29.07.2007 - 17:37

  İZMİR'in Basmane semtinde düzenlenen operasyonda, yabancı uyruklu kişilerin kaçak olarak Türkiye'ye girişlereni ve aynı yollarla da çıkışlarını organize ettikleri ileri sürülen şebekenen 6 üyesi yakalandı. ‘Adam öldürme, kaçak geçiş organizasyonu yapmak’ suçlarından hakkında 14 yıl 8 ay kesinleşmiş hapis cezası bulunan zanlılardan S.S.'nin, Kuşadası açıklarında batan ve 7 kaçağın kaybolduğu yasadışı geçişin organizasyonunu yaptığı gerekçesiyle de arandığı bildirildi.

  Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, daha önce de yurt dışına yasa dışı yollardan mülteci götüren şebekenin bazı üyelerinin, Basmane Semti'nde bulunduğu bilgisini alınca çalışma başlattı. Ekiplerin takibi sırasında yeni bir kaçırma organizasyona hazırlandıkları da saptanan şebeke üyelerinin kimlikleri belirlendi. Yaklaşık bir hafta süren takibin ardından insan tacirlerinin, aynı semtteki bir işyerinde buluşmaları üzerine operasyona başlandı. Baskında S.S., R.G, Ö.K. ile Sudan uyruklu O.F., Somali uyruklu A.N. ve A.İ. gözaltına alındı.

  Gözaltına alınarak Çınarlı'daki Emniyet Müdürlüğü binasına götürülen zanlılardan S.S.'nin hakkında adam öldürmek suçundan 13 yıl, kaçak geçiş organizasyonunda yer almak suçundan da 1 yıl 8 ay kesinleşmiş hapis cezası bulunduğu ortaya çıktı. Ayrıca S.S.'nin geçen Haziran ayında, Yunanistan'a mülteci taşıyan teknenin batması sonucu 7 kişinin kaybolduğu kaçak geçiş organizasyonunu yaptığı iddiasıyla da arandığı kaydedildi.

  GEÇİCİ OTURMA İZİNLERİ VAR

  Geçici oturma izinleriyle Türkiye'de kalma hakkı elde eden gözaltındaki yabancı uyrukla zanlıların, kaçak geçiş yapmak isteyen kişileri gruplar halinde topladıkları, S.S., R.G. ve Ö.K.'nin de, kaçakların yurt dışına götürülmesi çalışmalarını yürüttükleri tespit edildi. Suçlamaları kabul etmeyen zanlılar, yapılan işlemlerin ardından adliyeye sevkedildi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı