Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İzmir'de iki işçi dumandan öldü

  Taylan YILDIRIM/İZMİR, (DHA)-
  31.01.2011 - 10:17 | Son Güncelleme: 31.01.2011 - 12:32

  İzmir’in Bornova İlçesi’nde, inşaatı süren yapı marketin bodrum katında kaynak çalışması sırasında izolasyon malzemelerinin alev almasıyla yangın çıktı. Bu sırada arkadaşlarını kurtarmak için dumanın içine dalan İsmail Ünver ve kuzeni İdris Ünver öldü. Adnan Ünver ile Adem Bara yaralandı. Yaşananlara tepki gösteren ölen işçilerin aynı yerde çalışan yakınları, yüklenici firmanın sigortalarını yaptırmadığını, olayın ardından ölenlerin sigorta girişini yaptırmak için acele çalışma yaptıklarını öne sürdü.

  Olay, bugün saat 07.00 sıralarında İzmir-Aydın otoyolu kenarındaki yapı market inşaatında meydana geldi. İşçiler bodrum kattaki demir borulara kaynak yaptığı sırada çıkan kıvılcımlardan, tavandaki izolasyon malzemeleri alev aldı. Alevlerin biranda büyümesiyle birlikte işçiler, dumanın ve alevlerin arasında kaldı. Yangını şantiye alanındaki barakada bulundukları sırada haber alan diğer işçiler de, hemen inşaata koşup arkadaşlarını kurtarmak için bodrum kata indi. Alevlerin arasında kalan işçiler, inşaatın farklı merdivenlerden bir üst kata kaçmayı başararak mucize eseri kurtuldu.

   

  Bu sırada onların kurtulduğundan habersiz alevlerin arasına giren işçilerden 48 yaşındaki İsmail Ünver ile amcasının oğlu 37 yaşındaki İdris Ünver, yoğun dumandan zehirlenerek hayatını kaybetti. Dumandan ve alevlerden etkilenen diğer işçiler Adnan Ünver ile Adem Bara ise, emekleyerek girdikleri merdivenden güçlükle çıkarak kurtuldu.

   

  İşçilerin ihbarı üzerine inşaata giden polis ve sağlık ekipleri, yaralılara müdahale etti. Ege Üniversitesi Hastanesi’ne kaldırılan yaralıların sağlık durumlarının ciddi olduğu bildirildi. Yangının söndürülmesinin ardından ölen işçiler, ekiplerce çıkartıldıktan sonra savcının talimatıyla, otopsi için İzmir Adli Tıp Kurumu’na gönderildi.

   

  İŞÇİ ARKADAŞLARI İSYAN ETTİ

   

  Kırıkkale’nin Keskin İlçesi’nden 20 gün önce çalışmak için gelen 3 çocuk babası İdris Ünver ile 2 çocuk babası İsmail Ünver’in acı haberini alan aynı yerde çalışan akrabaları, büyük üzüntü yaşadı. Yangının ilk çıktığı sırada alevlerin arasında kalmasına rağmen kurtulmayı başaran, ancak kendilerini kurtarmak için aşağıya inen iki akrabasının ölümü sonrasında şoka giren Haydar Bara, olanlara tepki gösterdi. Kaynak işçilerinin yangına neden olduğunu iddia eden Bara, "Bizler biranda alevin içinde kaldık ama kaçarak kendimizi kurtardık. Dışarıya çıktığımızda ise yakınlarımın içeriye girdiğini öğrendim. Yangın söndürüldükten sonra cesetlerini çıkardık. Akrabalarım öldü ama sigortasız öldüler. Olaydan sonra firma yetkilileri hemen sigorta girişlerini yatırmak için kimlik bilgilerini istediler, sorumluluktan kaçmak için. Olayda kusuru bulunanların, güvenliğimizi tam olarak almayanların cezalandırılmasını istiyorum" dedi.

   

  ÇEVVİK KUVVET POLİSİ GÖNDERİLDİ

   

  İnşaat gelen bazı firma yetkilileri, soruları yanıtsız bıraktı, olası olaylar için de çevik kuvvet ekibi inşaata gönderildi. Olayın ardından kaçtıkları bildirilen kaynak işçilerinin bulunması ve yangınla ilgili soruşturmanın devam ettiği bildirildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı