Gündem Haberleri, Son Dakika, Haberler

GÜNDEM

  İzmir'de gümrük firmalarına operasyon

  17 Ocak 2012 - 08:15Son Güncelleme : 17 Ocak 2012 - 14:11

  İzmir’den Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’ya giden ihbar mektubu üzerine başlatılan soruşturmada, Gümrük ve Muhafaza Başmüdürlüğü ile Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüklerine kadar uzandığı ileri sürülen şebeke çökertildi. Operasyonda, aralarında İzmir Gümrük ve Muhafaza Başmüdürü N.B., Ak Parti İl Yönetim Kurulu Üyesi N.S.B., iki müdür yardımcısı, memurlar, gümrük müşaviri ile çalışanlarının da bulunduğu 12 kişi gözaltına alındı. Şüphelilerin sahte belge ve rüşvet karşılığında gümrükten özellikle uygun olmayan gıda maddelerinin geçişini sağlayarak insan sağlığıyla oynadıkları ileri sürüldü.

  İzmir’de Gümrük ve Muhafaza Başmüdürlüğü’nde usulsüzlükler yapıldığıyla ilgili ihbar mektubunun Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’ya ulaşmasının ardından soruşturma başlatıldı. Müfettişlerin araştırmaları sonrasında İzmir Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, soruşturmayı devraldı. Ekiplerin yaklaşık iki yıl süren takibinin ardından İzmir gümrüğündeki rüşvet çarkı tespit edildiği belirtildi.

  Soruşturmayla ilgili gerekli çalışmanın tamamlanmasıyla birlikte eş zamanlı yapılan baskınlarda, aralarında İzmir Gümrük ve Muhafaza Başmüdürü N.B., aynı birimde müdür yardımcısı olan H.Y., Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nde şube müdürü M.Ö., aynı müdürlükte memur olan Z.E., gümrük müşavirliği firmaları sahipleri Ak Parti İl Yönetim Kurulu üyesi N.S.B. ve İ.Ç., gümrük müşavirliği çalışanlarından T.D., F.Ö., Y.Ç., E.G., Ç.U., H.B. gözaltına alındı.

  RÜŞVET ÇARKI KURULMUŞ

  Gözaltına alınan şüphelilerin polis takibi sırasında kullandıkları yöntemlerle karıştıkları ileri sürülen suçların da ortaya çıkarıldığı belirtildi. Gümrük müşavirliği firmalarının sahipleri ile çalışanlarının, İzmir gümrüğüne gelen malların usulsüz yollardan ya da sahte evrak düzenlenerek girişlerinin yapılmasını sağladığı öne sürüldü.

  Gümrük ve Muhafaza Başmüdürü N.B.’nin yardımcısıyla birlikte şebeke elemanlarına yardım ettiği, girişlerin yapılmasını sağladığı ve yol gösterdiği iddia edildi. Şebekenin en önemli alanının ise gıda üzerinde olduğu belirtildi.

  Yurtdışından getirilen gıda maddeleri numunelerine, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü laboratuvarlarındaki incelemeler sonrasında, uygun olmamasına rağmen sahte belgeyle uygunluk raporu verildiği ve böylelikle de girişlerinin sorunsuz olarak yapıldığı öne sürüldü. Şebekenin bu yöntemle yurda girmesini sağladığı gıda maddelerinin pazarlanmasına göz yumarak insan sağlığıyla oynadığı da iddia edildi.

  ÇOK SAYIDA ÇALIŞANIN DA İFADELİRİ ALINACAK

  Şebekenin tüm usulsüzlük faaliyetlerini iki gümrük müşavirliği firması üzerinden yaptığı, İzmir Gümrük ve Muhafaza Başmüdürü N.B.’nin özellikle bu müşavirlik firması sahipleriyle çok yakın ilişkilerde bulunduğunun polis takibi sırasında da tespit edildiği belirtildi.

  Emniyet Müdürlüğü’ne getirilen N.B., operasyonla ilgili "Adalet yerini bulacak" açıklamasını yaptı. Rüşvet, sahtecilik, irtikap, gürük kaçakçılığı suçlarından sorgulanacak olan şüphelilerin vereceği bilgiler doğrultusunda yeni gözaltıların olabileceği, ayrıca operasyon çerçevesinde de müdürlüklerde görevli çok sayıda çalışanın ifadesine başvurulacağı bildirildi.

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 15 Yorum }
  • İbrahim KURT 17.1.2012 14:22:11
   Bir şeyin çökertildiği yok yanlızca çete el değiştirmiş yakında onunda çökertildiği haberi gelirse şaşırmayın çöken sistemdir çete değil.
  • ibrahim Çalışkan 17.1.2012 11:32:40
   Eeeee hangi firmalar bunlar derhal kapatılsın
  • İbrahim KURT 17.1.2012 11:07:05
   O baş müdürü atayaaan sayın Bakana varıncıya kadar herkes göz altına alınırsa adalet tecelli edecek demektir yoksa tüm olanlar ve yapılan oparasyonlar birer hikayedir.
  • H. Ö. 17.1.2012 10:50:10
   nazım beyi tanımayanlar atıp tutmasınlar lütfen geç kalındı diye.nazım beyin emrinde çalışan yaklaşık 1000 gümrük personelinden biri olarak şunu söyleyebilirim: kendime güvenmem nazım beye güvendiğim kadar.izmir gümrüğü olarak başmüdürümüzün dürüstlüğünden zerre kadar şüphemiz yok.
  • mhmt kaygısız 17.1.2012 10:33:38
   gümrükler ve tapular rüşvet tekkesi..buralarda çalışanların mal varlıklarına bakılabilse.yaşantılarınada . gerçekler görülecektir.
  • süleyman er. 17.1.2012 10:13:29
   HANGİ BARONUN EROYİNİNİ YAKALADILAR ACEBA.?
  Sayfa Başı
  HaberlerErdoğanPutinAhmet HakanFikret BilaMEHMET Y. YILMAZTaha AkyolErtuğrul Özkök