Ege Haberleri

  İzmir'de Gezi Parkı olaylarında 13 kişi tutuklandı

  Kadir ÖZEN - DHA
  24.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir'de, Taksim Gezi Parkı protestolarına verilen destek sırasında kamu ve özel binalarına zarar verip, molotofkokteyli saldırı düzenleyerek halkı kışkırttıkları iddiasıyla gözaltına alınan 14 şüpheliden aralarında savcının talimatıyla polis kontrolünde LYS-2 sınavına giren üniversite öğrencisi S.Ö.'nün (23) de bulunduğu 13 kişi tutuklandı.

  İzmir Emniyeti Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, kentteki Gezi Parkı protestolarında bazı terör örgütleri adına eylemde bulunup, kamu ve özel binalara zarar vererek, molotofkokteylli saldırı düzenleyip halkı kışkırttıkları iddia edilen şüphelilere yönelik önceki gün operasyon düzenlemişti.

  İzmir, Ankara ve Tunceli'deki 15 ayrı adrese düzenlenen eş zamanlı baskınlarda, MKP, TKP-ML ve DSİH üyesi oldukları ileri sürülen C.B.Ç., Dokuz Eylül Üniversitesi öğrencileri E.K., İ.U., K.İ., H.P., S.Ö., Ege Üniversitesi öğrencisi D.D., emlakçı E.İ., İzmir Büyükşehir Belediyesi'nde staj yapan Ç.K. ile İ.K., A.H.A., O.A., V.Y., ve A.I. gözaltına alındı.

  Operasyonla ilgili O.Ö. adlı kişinin aranmasına devam edilirken, şüphelilerin evlerinde ve gösterdikleri yerlerde yapılan aramalarda, çok sayıda örgütsel döküman, bilyeler ve sapanlar ele geçirildi.

  Zanlıların, kentte, ilk üç günkü protestolarda polisle girilen çatışmalarda etkin rol aldıkları iddia edildi.

  13 KİŞİ TUTUKLANDI
  Emniyette işlemleri tamamlanan zanlılardan S.Ö. dışındaki 13 şüpheli, dün sabah saatlerinde adliyeye sevk edildi. Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğrencisi S.Ö.'nün polislere, LYS-2 sınavına girmek için başvurması üzerine, konu savcı ile görüşüldü. Görüşme sonrası S.Ö.'nün sınava katılmasına karar verildi. Polis nezaretinde sınav yeri Dokuz Eylül Üniversitesi Fen Fakültesi'ne götürülen S.Ö. de, yaklaşık 2 saat 15 dakikalık sınavın ardından adliyeye götürüldü. Mahkemeye sevk edilen 14 kişiden sınava giren S.Ö. ile birlikte 13 kişi hakkında tutuklama kararı çıktı. Şüphelilerden Ege Üniversitesi öğrencisi olan D.D.'nin tutuksuz yargılanmak üzere serbest kaldığı bildirildi.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı