Ege Haberleri

EGE

  İzmir'de ekonomi zirvesi

  Cihan DURAK / İZMİR (DHA)
  29.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme: 28.06.2013 - 10:21

  Egeli 144 oda ve borsa başkanı İzmir'de toplanıyor.
  İZMİR'de Ege Bölgesi'nin ekonomik sorunlarının masaya yatırılacağı ve çözümlerin için önerilerinin sunulacağı ekonomi toplantısı yapılacak. İzmir Ticaret Odası'nın ev sahipliğinde yapılacak toplantıya Ege Bölgesi'nin 144 oda ve borsa başkanı katılacak.
  Ege Bölgesi'nde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne (TOBB) bağlı oda ve borsalar seçimlerini gerçekleştirerek yeni yönetim kurulu başkan ve üyelerini belirledi. Kıran kırana geçen seçimler ardından çalışmalara hız veren oda ve borsalar birlik ve bütünlüğün sağlanması ve iş birliğinin geliştirilmesi amacıyla İzmir'de toplanma kararı verdi. İzmir Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, İzmir Ticaret Borsası (İTB) Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli ve Manisa Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Bülent Koşmaz öncülüğünde düzenlenen dev ekonomi toplantısına 144 oda ve borsa başkanı katılacak. Ege Bölgesi'nin ekonomik sorunlarının görüşüleceği aynı zamanda oda seçimleri sonrası başkanların tanışma ve iş birliği için ilk adımın atılacağı toplantı 4 Temmuz Perşembe günü İTO binasında yapılacak. Toplantıda TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun görevine devam etmesi için destek mesajı verileceği öne sürüldü. Ayrıca zirvede Ege Odaları'nın TOBB Yönetim Kurulu ve karar organlarında etkin temsili konusunun da gündeme gelebileceği belirtildi.

  Ege için güç birliğinin oluşturulacağı toplantı konusunda bilgi veren İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, ilk defa yapılacak toplantıyla yeni seçilen oda ve borsa başkanlarının birbiriyle tanışma fırsatı yakalayacağını söyledi. Toplantıda yeni iş birliklerinin doğacağını söyleyen Demirtaş, “Ege Bölgesi'nin sorunlarını belirleyeceğiz. Bu sorunların çözümü için hangi yöntem ve iş birliğinin çalışmaları yapılabilir bunlara bakacağız. Amacımız Ege Bölgesi'nin ekonomik anlamda en iyi noktaya getirmektir” dedi.
  EXPO 2020 adaylık sürecine ilişkin değerlendirmelerde yapan İTO Yönetim Kurulu Başkanı Demirtaş, Afrika'nın blok oyunun yarış sürecinde kilidi açacak anahtar olduğunu söyledi. “İzmir'in EXPO'su Afrika'nın EXPO'sudur” söylemini yaygınlaştırılması halinde başarı kazanılacağını söyleyen Demirtaş, Afrika ülkelerini şahsi ziyaret yapmayacağını da sözlerine ekledi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan nezdinde Afrika'ya ziyaretler yapıldığını hatırlatan Demirtaş, EXPO 2020 adaylığında İzmir'in en büyük şansının Cumhurbaşkanı Gül olduğunu belirtti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı