İZMİR HABERLERİ

İzmir'de eğlenerek Öğrenme şenliği başladı

DHA
13.05.2017 - 14:31Son Güncelleme :
DHA

İZMİR İl Milli Eğitim Müdürlüğü Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü tarafından organize edilen ve 3 gün sürecek olan İzmir öğrenme Şenliği İzmir Tarihi Konak Saat Meydanı'nda bir gösteriyle başladı.

İzmirlilerin büyük ilgi gösterdiği organizasyona İzmir Valisi Erol Ayyıldız, İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, İzmir'in 30 ilçesinin halk eğitim merkezlerinin temsilcileri, okul müdürleri, çok sayıda öğretmen ve öğrenci katıldı. Törenin açılış konuşmasını yapan İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, 'İzmir Öğrenme Şenliği'nin hayat boyu öğrenmeye katılmayı hedefleyen, öğrenme fırsatları hakkında halkı bilgilendiren, eğlenerek öğrenmeyi teşvik eden sanatsal ve kültürel gösteriler içeren programlı etkinlikler bütünü olduğunu söyledi. Yahşi, "Şenlik boyunca açılacak olan stantlarda İzmir'de 33 hayat boyu öğrenme kurumu, mesleki teknik öğrenme kurumlarıyla, 300 etkinlik aktivite tanışmaları, eğitimlerle ilgili olan uygulamalar ve gösteriler düzenlenecek" dedi.

3 gün boyunca hayat boyu öğrenme programlarına yönelik örnekleri İzmir halkının yakından tanıma fırsatı yakalayacağını dile getiren Yahşi, "Şenliğimize katkı sunan stantlarda öğrenci faaliyetleriyle halkımıza ulaşan diğer resmi kurumlar ve sivil toplum kuruluşlarına da teşekkür ederim. 30 tane halk eğitim merkezinin bütün İzmir'i halkına hizmet verdiğini belirtmek isterim. 14 yaş üstü yetişkinlere açılan kurslar ücretsizdir" diye konuştu.

Bir kişi bile olsa mutlaka sesine kulak verdiklerini söyleyen Yahşi, hayat boyu öğrenme genel müdürlüğü olarak verdikleri bazı kursları şöyle sıraladı:

"Halk eğitim merkezlerimiz, olgunlaşma enstitüleri, turizm eğitim merkezleri, açık öğretim kurslarımız, yetişkin okuma yazma kursları, aile eğitim kursları, engelli vatandaşlarımıza yönelik halk eğitim merkezlerimiz hizmetlerine devam ediyor. Unutmaya yüz tutmuş meslekleri öğretmek için kurslarımız da devam ediyor. Ayrıca özel sektör ve belediyelerimizle ilgili çalışmalarımız devam ediyor. 3 gün boyunca sürecek olan bu şenliğimiz kursiyerlerimizin yapmış olduğu ürünler İzmir halkının beğenisine sunulacak."

"EN İYİ YATIRIM İNSANA YAPILAN YATIRIMDIR"

Yahşi'den sonra kürsüye çıkan İzmir Valisi Erol Ayyıldız ise modern toplumun aynı zamanda bilgi toplumu olduğunu söyledi. Ayyıldız, "Hepimizin bildiği gibi modern toplum aynı zamanda bilgi toplumudur. Bilgi toplumu ise iyi eğitimli bireylerden oluşur. Bu anlamdaki sermayesini geliştirmiş bir toplum hem ekonomi kalkınmada hem de insani kalkınmada başarılı olacaktır. Bu sebeple en iyi yatırım insana yapılan yatırımdır. İlerlemenin de bu anlamda insandan geçtiğini önemle vurguluyoruz" dedi.

Eğitimin konusunu okul yatırımlarıyla sınırlamak gelişmiş toplumların istemeyeceği bir durum olduğunu dile getiren Ayyıldız, "Bu anlamda öğrenmeyi farkındalık haline getirmek ve insanın sürdürdüğü hayatı yakalayarak onu tüm anlamda; doğumundan ölümüne kadar bir eğitim anlayışı içinden geçirmekle mümkün oluyor. Farkında olsun ya da olmasın insan her an her yerde öğrenen kendini yenileyen bir canlıdır. Hayat boyu öğrenme kavramı burada ortaya çıkmış ve günümüzde de evrensel bir nitelik kazanmıştır. Gelişmeleri takip ederek ve geride kalmayarak ve bu farkındalığı ortaya koymak için bu tür etkinliklerle öğrenmeyi hayat boyu sürdürmeyi öğrenme hevesini canlı tutmayı ve toplumdaki tüm bireyleri kişisel ve mesleki donanım yönünden güçlendirmeyi kendine vazife etmiştir" diye konuştu.

ŞÖLEN 3 GÜN SÜRECEK

12-14 Mayıs tarihleri arasında üç gün sürecek olan İzmir Öğrenme Şenliği İzmir'in ilçelerinde bulunan Halk eğitim merkezlerinin ürünlerini sergilediği, çeşitli dans ve gösterilerin düzenlendiği etkinliklerle devam ediyor.

 İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden İzmir'de eğlenerek Öğrenme şenliği başladı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 13 Mayıs 2017 tarihinde saat 14 31’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İzmir'de eğlenerek Öğrenme şenliği başladı haberi güncellenecektir.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  10 Kasım 2017, Cuma
  • İmsak
   06:01
  • Guneş
   07:40
  • Öğle
   13:06
  • İkindi
   15:52
  • Akşam
   18:11
  • Yatsı
   19:39
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı