Ege Haberleri

EGE

  İzmir'de doğdu dünyaya yayılıyor

  Mete Tamer OMUR / HÜRRİYET
  25.09.2013 - 11:23 | Son Güncelleme: 25.09.2013 - 11:22

  LEZZET yolculuğu 2007’de İzmir’de başlayan ve şu anda 3’ü yurtdışında toplam 73 şubesiyle yoluna devam eden Baydöner, bu sayıyı 2016’da 180’e çıkarmayı hedefliyor.

  Yurtdışı yatırımlarında Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Avrupa odaklı büyümeyi planlayan marka, iç karışıklıklarla uğraşan Mısır’a da 2014’te restoran açmaya hazırlanıyor. Döneri dünyaya tanıtma hedefiyle hareket eden Baydöner, EXPO 2020’nin yiyecek sponsoru da oldu.

  2016 yılı hedefi 180 şube

  Baydöner Yönetim Kurulu Başkanı Levent Yılmaz ve Başkan Yardımcısı Ferudun Tunçer, yeni döneme ilişkin hedeflerini değerlendirdi. Şirketin 2006’da kurulduğunu ve ilk mağazasını 2007’de İzmir’de açtığını hatırlatan Yılmaz, “O yıllarda hem fast food pazarındaki gelişme, hem de AVM’lerin açılmaya başlamasıyla yiyecek sektörüne giriş yaptık. Ekonomik krizin etkilerinin yaşandığı 2009’da 8 mağaza birden açtık. Kriz ortamında büyüdük. Bugün, 3’ü yurtdışında olmak üzere 73 restoranımız bulunuyor. 2016’ya kadar bu sayıyı 180’e çıkarmayı hedefliyoruz. Bunlardan 30’u yurtdışında olacak. Burada da hedef pazar olarak Avrupa’nın yanı sıra Kuzey Afrika ve Ortadoğu’yu belirledik. Baydöner markasıyla dönerin, orijinal ülkesi olan Türkiye’nin dünyadaki imaj ve algısının güçlenmesine paralel olarak hak ettiği yere ulaşacağına inanıyoruz. Bugün Avrupa’da hamburger 7, döner ise 3 euro. Bu algıyı kırıp, döneri de hamburger ve pizza gibi klasik ürünlerin bulunduğu noktaya getirmek istiyoruz” dedi.

  Riski fırsata çevireceğiz

  Ferudun Tunçer ise 2014’te yurtdışındaki 4’üncü şubeyi Mısır’ın başkenti Kahire’de açacakları bilgisini vererek, şunları paylaştı: “Biz Mısır’a inanıyoruz. Şu anda bizim pek yabancı olmadığımız bir karışıklık söz konusu. Bu risk olarak görülebilir. Ama biz riskleri fırsata çevirmeyi seviyoruz. Yaşananların geçici olduğunu düşünüyoruz. Kısa zamanda sıkıntı yaşanabilir ama orta vadede güzel geri dönüşümler alacağımıza inanıyorum. Dolayısıyla bu karışıklıklar bizim yatırımımız için önümüzde engel teşkil etmiyor. Sonuçta restoranlar açacağız. Fabrika kurmayacağız.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı