Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İzmir'de bulunan bombanın türü araştırılıyor

  DHA
  13 Temmuz 2007 - 14:40Son Güncelleme : 13 Temmuz 2007 - 14:40

  İZMİR'in Bornova İlçesi'nde, hurdacı F.Y. tarafından çöp tenekesinin yanında bir saç kutu içinde bulunan 30 kilo patlayıcının, türünün belirlenmesi amacıyla laboratuvar incelemesi devam ediyor.

  Soruşturmayı yürüten Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü yetkilileri, tüp, saat ve telsiz düzeneğiyle patlatılmak istenen patlayıcının, kimyasal bir toz olduğunu, bugüne kadar kentte ilk defa görüldüğünü, türünün belirlenmesine yönelik çalışmaların sürdüğünü belirtti.

  Dün, saat 08.00 sıralarında, Doğanlar semtinde meydana gelen olayda, hurdacılık yapan F.Y., çöp tenekesi yanında, kapağı kilitli saç kutu buldu. Yaklaşık 10 kilometre taşıyıp işyerine getirdiği ve kilidini kırdığı kutunun içinde tüp, saat düzeneği ve çevresinde de kimyasal madde gören F.Y., polis ekiplerini arayarak ihbarda bulundu. İhbar üzerine alarma geçen Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, bölgeyi güvenlik şeridiyle kapattı. Bomba imha uzmanlarının yaptığı incelemede, sac kutu içerisinde bomba düzeneğinin bulunduğu belirlendi. Patlayıcı, etkisiz hale getirilirken, tüp, fünyeler, telsiz ve saat düzenekleriyle birlikte incelenmek üzere Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürüldü. İncelemede, 30 kilo ağırlığındaki patlayıcının, el yapımı kimyasal maddelerden yapıldığı belirlendi.

  Teröristlerin, patlayıcının etkisinin artırmak için mutfak tüpü de kullandığı tespit edildi. Patlayıcıyla birlikte içerisine konulduğu kutunun ve mutfak tüpünün toplam ağırlığının ise 61 kilo olduğu ortaya çıktı. Patlayıcının konulduğu bölgede yapılan araştırmaların ardından teröristlerin hedefinin, askeri personel taşıyan servisler araçları olduğu saptandı. Bombanın askeri araçların geçişi sırasında, saat düzeneğinin çalıştırılmasıyla patlatılmasının amaçlandığı polis araştırmalarını ardından ortaya çıktı.

  KİMYASAL TOZ

  Olayın ardından ifadesine başvurulan hurdacı F.Y. serbest bırakılırken, patlayıcının türünün belirlenmesine yönelik laboratuvar incelemesinin devam ettiği belirtildi. Soruşturmayı yürüten Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü yetkilileri, patlayıcının kimyasal, içeriği henüz tespit edilemeyen bir toz olduğunu, bugüne kadar kentte ilk defa görüldüğünü belirtti. Türünün belirlenmesine yönelik çalışmaların devam ettiği kaydedilirken, saç kutudan alınan parmak izlerinin de incelemeye alındığı vurgulandı.

  Patlayıcının etkisiz hale getirilmesinin yaklaşık üç saati bulduğunu vurgulayan emniyet yetkilileri, bombalı saldırıda bulunmak isteyen yasadışı terör örgütü üyelerinin kimliklerinin belirlenip yakalanması için de çalışmaların geniş çaplı sürdürüldüğünü bildirdi.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı