İZMİR HABERLERİ

İzmir'de belediye şoförlerinin açtığı dava

AA / Gülcan Kaplan
06.12.2014 - 12:21Son Güncelleme :

- İzmir'de toplu ulaşım hizmetini sağlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi ESHOT Genel Müdürlüğü kadrosuna geçmek için açtıkları davayı kazanmalarının ardından işten çıkarılan ve işe iade davasını da kazanan belediye otobüs şoförlerinden 5'i, açtıkları farkın tanzim edilmesi" davasını da kazandı - Mahkeme, dava açan 5 işçiye 10 ile 17'şer bin lira arasında tazminat ödenmesine hükmetti

YEREL HABERLER İZMİR

AA / Gülcan Kaplan

İZMİR (AA) - İzmir'de belediye iştiraki şirket kadrosunda çalışan belediye otobüslerinin şoförleri, toplu ulaşım hizmetini sağlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi ESHOT Genel Müdürlüğü kadrosuna alınmaları yönündeki davayı kazanmalarının ardından "farkın tanzim edilmesi" davasını da kazandı.

Şoförlerin avukatı Volkan Çakır, gazetecilere yaptığı açıklamada, belediyenin şirketi İZELMAN kadrosunda belediye otobüslerinde toplu taşıma hizmeti veren müvekkilleri Erhan Sarıbacak, Sinan Çınarlı, Mehmet Barış, Nihat Tanrıverdi ve Mustafa Yüksel adına açtıkları "ESHOT Genel Müdürlüğü bünyesinde kadroya alınmaları" davasının ardından "farkın tanzim edilmesi" davasını da kazandıklarını belirtti.

Müvekkillerinin İZELMAN kadrosunda gösterilmeleri nedeniyle Belediye-İş Sendikası'na üye olamadıklarını ve "Toplu İş Sözleşmeleri"nden istifade edemediğini bildiren Çakır, "müvekkilerinin ESHOT kadrosundaki işçilerle aynı hak ve alacaklara sahip oldukları, bu kadrodan gösterilmedikleri için hak ve alacaklarının eksik ödendiği, bunun 'eşitlik ilkesi'ne aykırı olduğu' gerekçeleriyle farkın tanzimi davası" açtıklarını söyledi.

Volkan Çakır, işçiler için ücret farkı, gece çalışması, fazla çalışma ücreti, genel ve hafta sonu tatili ücretleri ile diğer yan ödemelerin tahsili talebinde bulunduklarını ifade ederek, müvekkillerinin her biri için ayrı iş mahkemesinde açtıkları alacak davalarının sonuçlandığını ve mahkemelerin 10 ile 17 bin lira arasında değişen tazminata hükmettiğini belirtti.

Mahkemenin İZELMAN ile İzmir Büyükşehir Belediyesi ve ESHOT arasındaki ilişkiyi tespit ederek "aldatma kastı içeren muvazaalı işlem" olduğu yönünde karar verdiğini ifade eden Çakır, "Müvekkillerim, daha az maaş ödenmek için bu şekilde çalıştırılmış. Verilen tazminat miktarları az. Toplu iş sözleşmesi nedeniyle de alacakları var. Bu yönden hepsini temyiz ettik. Ödenmesi gereken kişi başı 30 ile 40 bin lira arasında. Davaları devam eden yüzlerce işçi var. Sonuçlanan bu davalar, diğer davalara da emsal olacak" diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde İzmir'de belediye şoförlerinin açtığı dava haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Kasım 2017, Pazar
  • İmsak
   06:09
  • Guneş
   07:50
  • Öğle
   13:08
  • İkindi
   15:47
  • Akşam
   18:04
  • Yatsı
   19:34
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı