Ege Haberleri

EGE

  İzmir'de Baykal için gözyaşları

  Elif DEMİRCİ / İZMİR, (DHA)
  11.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme: 10.05.2010 - 21:00

  CHP’nin ve Sosyal Demokratların kalesi İzmir, en acı günlerinden birini yaşadı. CHP Genel Başkanı Baykal’ın istifa haberi, il yönetimi ve partilileri gözyaşlarına boğdu.

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın olay yaratan kasetinin ardından istifasını açıklaması CHP İzmir il yönetimini yasa boğdu. İstifayı televizyondan Baykal’ın ağzından duyan partili kadınlar hıçkırarak ağlarken, erkeklerin yüzüne hüzün çöktü. CHP İzmir İl Başkanı Ekrem Bulgun, “Karanlık güçler Türk siyasetinde bir yıldızı kaydırdı” derken, CHP İzmir Milletvekili Selçuk Ayhan, “Genel Başkanı’mızı sırtlanların önüne atmak gibi bir düşüncemiz yok”  dedi.
  Hıçkırarak ağladı
  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın istifasını İzmir İl Başkanı Ekrem Bulgun’un odasındaki televizyonu izleyerek duyan örgüt, şoke oldu. İl Başkanı Bulgun, İl Sekreteri Hüseyin Mutlu Akpınar, istifayı üzülerek karşılarken, Kadın Kolları İl Başkanı Gülşen Koşanoğlu hıçkırarak ağladı.
  Telefonları susmayan partililerin “Ankara’ya gidelim”, “İstifaya engel olalım, geri dönsün” taleplerini dinleyen Bulgun,  “Çok üzgünüz Baykal gibi insanlar kolay yetişmiyor. Baykal tüm hayatını siyasete vermiş biri. Bu istifa, Baykal’ın dürüstlük ve namus anlayışıdır. Bu olayın olmadığını bildiği halde partiye zarar vereceğini bildiği ve istismar edildiğini düşündüğü için istifa etme kararı aldı. Yine memleketi ve partiyi düşünen bir davranışta bulundu. Karanlık güçler Türk siyasetinde bir yıldız kaydırdı. Böyle dürüst bir insan zor bulunur. İnşallah mutlu ve huzurlu yaşar.  Türkiye’de Hükümet’in bilmediği gizli bir bilgi yok” dedi.
  Eşiyle konuştum kesin
  Bulgun, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın eşi Olcay Baykal’ı telefonla aradığını ve Baykal’ın istifa kararının kesin olduğunu öğrendiğini belirterek, “Genel Başkan kararından caymaz, eşiyle de konuştum. Herhalde birlikte aldıkları bir karardı. ‘Kesin mi’ dedim ‘kesin’ dedi. Yapılacak bir şey yok. Zorla genel başkanı bu çirkin olayların içine çekmek doğru değil. Genel Başkan kaldığı sürece bu meseleyi ikide bir öne sürecekler” dedi.  CHP’li kadın yöneticiler, partideki odalarında adeta gözyaşlarına boğuldu. CHP Kadın Kolları İl Başkanı Gülşen Koşanoğlu ve diğer partili kadınlar, “Konuşamayacak kadar kötüyüz” diyerek ağladı.

  İzmir İl Başkanı Ekrem Bulgun, İl Sekreteri Hüseyin Mutlu Akpınar ve Kadın Kolları İl Başkanı Gülşen Koşanoğlu istifa haberinin ardından, politik yaşamlarının en üzgün anlarını yaşadı. Üçü de, politika yaşantılarındaki onca tecrülerine karşın gözyaşlarına engel olamadı.

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın açıklamalarını televizyondan izleyen eski milletvekili Türkan Miçooğulları ve İzmir eski il başkanı Rıfat Nalbantoğlu,”istifa” sözünü duyunca birbirlerine eğilerek konuştular.

  CHP’li kadın yöneticiler, partideki odalarında gözyaşlarına boğuldu. CHP Kadın Kolları İzmir İl Başkanı Gülşen Koşanoğlu ve diğer parti kadınlar, “Konuşamayacak kadar kötüyüm” diyerek, hıçkırarak ağladı.

  Sırtlanlara atmayız

  CHP İzmir Milletvekili Selçuk Ayhan, CHP’nin bu süreci Baykal’ın  liderliğinde götürmesi gerektiğini belirterek şunları söyledi: “CHP’nin üzerine yöneltilen oklardan hem CHP’yi hem Türkiye’yi korumak adına böylesi bir davranış göstermiştir. Türkiye’de namussuzluk, sahtekarlık yaparsın ondan sonra pişkin pişkin dolaşırsın. Baykal bunun tam tersi bir siyaset tarzını göstermiştir. Ancak bugün ülkenin kritik bir süreçten geçtiği dönemde CHP’nin kurultayına kısa süre kala genel başkanın elbette ki saygı duyduğumuz bu kararı bizim genel başkanı gözden çıkarmamız anlamına gelemez. Biz genel başkanımızın arkasındayız. CHP Baykal’ın genel başkanlığında bu süreci götürmelidir. Genel Başkanımızı sırtlanların önüne atmak gibi bir düşüncemiz yok. Bu istifayı CHP örgütü değerlendirecektir.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı