Gündem Haberleri

  İzmir'de başkanlık kavgası

  A.A
  23.11.2009 - 13:01 | Son Güncelleme:

  Çiğli Belediye Başkanı Ensari Bulut'un geçen hafta vefat etmesinin ardından, yerine belediye başkanı olacak ismin belirlenmesi amacıyla toplanan Çiğli Belediye Meclisi'nde CHP Grubu tarafından belirlenen kişinin dışında bir aday daha çıkması üzerine tartışma yaşandı.

  Çiğli Belediye Meclisi, Meclis Başkan Vekili Hüseyin Benzer'in başkanlığında olağanüstü toplandı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP İzmir İl Başkanı Rıfat Nalbantoğlu'nun da katıldığı belediye meclis toplantısının açılışını yapan Benzer, vefat eden Ensari Bulut'un demokratik, laik, çağdaş bir belediye başkanı olduğunu, tek amacının Çiğli halkına hizmet olduğunu ve onun emanetini yerine getirmek için hizmetlere aralıksız devam edeceklerini söyledi. Hüseyin Benzer daha sonra meclis üyelerini ve salonda bulunanları 1 dakikalık saygı duruşuna davet etti.

  CHP Grup Başkanvekili Ali Karabay, zorunluluktan oluşan bir gündemle bir araya geldiklerini, Çiğli halkına hizmet için yeni belediye başkanını seçeceklerini kaydetti.

  AK Parti Grup Başkan Vekili Sıddık Soysal, Ensari Bulut'un 30 yıllık arkadaşı olduğunu, ilçe için Bulut'un bıraktığı hizmet mirasını devam ettireceklerini söyledi.
  Hüseyin Benzer, daha sonra 5393 Sayılı Belediye Kanunu'nun 45 ve 46. maddelerini okutarak, seçimde izlenecek yöntemler hakkında meclis üyelerine bilgi verdi.

  Söz alan Ali Karabay, CHP grup toplantısının dün yapıldığını ve adaylarının Şeref Bektaş olduğunu söyledi. Bunun üzerine söz alan AK Partili İrfan İçöz seçimlerin gizli oyla yapılacağını, grup kararı alınmasının mümkün olmadığını, meclis üyelerinin vicdanlarının baskı altına alınamayacağını söyledi.

  AK Partili Sıddık Soysal da seçimlerde aday olacağını belirterek, üyelerin görüşlerinin “grup kararı” olarak baskı altına alınamayacağını bildirdi.
  Daha sonra Şeref Bektaş da söz alarak aday olduğunu söyledi. Bu arada dünkü CHP grup toplantısında yapılan seçimi 11'e 9 kaybeden Metin Solak, salondan çıkarak, telefon görüşmesi yaptı.

  Meclis Başkanvekili Benzer, oy pusulalarını dağıtarak seçimlere geçileceğini söyledi.
  Salon dışından gelen Metin Solak'ın divana başvurarak aday olduğunu açıklaması üzerine, sözlü sataşmalar oldu. Benzer, seçim hazırlıkları için yarım saat oturuma ara verdi.

  Bazı meclis üyeleri ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, salon dışına çıkarken, bazı partililer Metin Solak'ın üzerine yürüdü.
  CHP'li meclis üyeleri, kocaoğlu ve CHP İzmir İl Başkanı Nalbantoğlu, Çiğli Belediye Başkanlığı makamında basına kapalı toplantı yaparken, Solak da salondan çıkarken adaylıktan vazgeçmeyeceğini söyledi.
  Meclis toplantısı, öğleden sonra devam edecek.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı