Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İzmir'de Başkan Baykal, örgüt Kılıçdaroğlu dedi

  Elif DEMİRCİ/İZMİR, (DHA)
  18 Mayıs 2010 - 17:27Son Güncelleme : 18 Mayıs 2010 - 19:28

  CHP İzmir İl Başkanı Ekrem Bulgun, Ankara'daki CHP il başkanları toplantısında ‘Baykal’ diyen 4 il başkanı arasında yer alırken, İzmir'deki kurultay delegelerinin tamamına yakını Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığını destekliyor.

  İl başkanları toplantısından bir gün önce İzmir'deki 30 ilçe başkanıyla biraraya gelen İzmir İl Başkanı Ekrem Bulgun büyük bir direnişle karşılaştı. 30 ilçe başkanından 24'ü, CHP İstanbul Milletvekili Kemal Kılıçdaroğlu'nun CHP Genel Başkan adaylığına destek verdi. Karşıyaka, Bayındır, Bayraklı, Kınık, Bergama ve Selçuk ilçe başkanları, ‘Baykal geri gelsin’ çağrısında bulundu. Bu toplantı çıkışında İl Başkanı Ekrem Bulgun, “Baykal aday olmayacaksa ki olmayacağını açıklamıştır, biz çıkan adayı yani Kılıçdaroğlu'nu, Baykal'ın da onay vermesi halinde destekliyoruz” demişti. 30 ilçe başkanından 29'unun kurultay delegesi olduğu İzmir'de toplamda ise 48 CHP kurultay delegesi bulunuyor. Kurultay delegelerinin eğilimin büyük ölçüde Kılıçdaroğlu'ndan yana olduğuna dikkat çekilirken, 30 ilçe başkanından 27'sinin Kılıçdaroğlu'nu desteklediği öğrenildi.

  ‘CHP'nin kalesi’ olarak görülen İzmir'de İl Başkanı Ekrem Bulgun'un taban ve kurultay delegelerinin eğilimine karşı çıkarak genel başkanlığa Baykal'ı önermesi sıkıntı yarattı. İzmir'de Ekrem Bulgun dışında hemen her isim Kılıçdaroğlu'nun adaylığına sıcak bakarken bu konuda yarın somut adım da atılacak. Yarın CHP İzmir İl Başkanlığı'nda saat 11.00'de sayılarının bini bulacağı belirtilen partili grubu Kılıçdaroğlu'nun adaylığına destek verip, bu yönde kampanya başlatacak ve Bulgun'a tepki gösterecek.

  EKREM BULGUN

  Baykal'ın yakın arkadaşı olarak bilinen 78 yaşındaki Ekrem Bulgun çoğunluğu atamayla, daha önce 7 kez İl Başkanlığı yapmıştı. Şubat ayı sonundaki il kongresine günler kala mevcut il başkanı Rıfat Nalbantoğlu, Önder Sav'a yaklaştığı gerekçesiyle Baykal'dan veto yemiş ve aday olamamıştı. Bu aşamada Deniz Baykal ‘Ağabey’ formülüyle makine mühendisi olan Ekrem Bulgun'u aday göstermiş, Bulgun da “Baykal'ın askeriyim” diyerek karşı çıkanlara meydan okumuştu. Yaşı nedeniyle kendisini eleştirenlere de Bulgun, “Atlet değil il başkanı seçiliyor. Hepsini cebimden çıkarırım” diyerek yanıt vermişti. Bu ortanda gidilen il başkanlığı seçiminde 620 delegeden 444'ü oy kullanmış, Bulgun geçerli 322 oyun 320'sini alarak 8. kez il başkanı olmuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı