Gündem Haberleri

  İzmir'de 4 bin 585 kişiye evde bakım

  Turan GÜLTEKİN/İZMİR, (DHA)
  19.01.2011 - 11:22 | Son Güncelleme:

  İZMİR’de İl Sağlık Müdürlüğü tarafından evinde bakım hizmeti verilen hasta sayısı 4 bin 585 kişiye ulaştı. Türkiye genelinde yaklaşık 20 bin kişiye verilen bu hizmette İzmir’in başarılı olmasında aile hekimliği sisteminin iyi çalışmasının büyük etken olduğu belirtildi.

  Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdür Yardımcısı Orhan Koç, evde yataklı tedavi hizmeti ile ilgili incelemelerde bulunmak üzere İzmir’e geldi. Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerin başhekimleri ile toplantı yapan Koç, ardından, Buca İşçievleri’nde yataklı tedavi hizmetinin verilmeye başlandığı ilk hasta olan cilt kanseri 80 yaşındaki Hanife Pekmezci’yi evinde ziyaret etti.

  Orhan Koç, yatakta bakım hizmetinin 81 ilde 464 hastanede kurulan sistem ile verilmeye başlandığını söyledi. Koç, "Sistemin yaygınlaştırılması için çalışmalarımız sürüyor. Bundan sonraki hedefimiz evde bakım hizmetini branşlaştırmak. Çünkü her hastalığın kendine göre özellikleri oluyor. Şu an Türkiye genelinde 20 bin kayıtlı hasta bu hizmetten yararlanıyor İzmir’de ilk muayeneleri tarafımızdan yapılmış, ihtiyaçları tespit edilmiş 4 bin 585 yatalak hasta bulunuyor. İhtiyaçları durumunda bu kişilere ulaşıp bütün tetkikleri yapılıyor. İzmir’de bu hizmetten yararlanan sayısının çok olmasının nedeni aile hekimliği sisteminin mükemmel bir şekilde işlemesi. Hedefimiz Türkiye genelinde bu hizmetten yararlanan hasta sayısını 100 bine çıkartmak" diye konuştu. Koç, Türkiye genelinde hastaneye gidemeyen kişilerin yakınlarının ya da kendilerinin ’444 38 33’ numaralı telefonu aramaları durumunda en yakın aile hekimi, mobil ekip ya da hastane tarafından bakım hizmetinin verileceğini dile getirdi.

  Koç, ülke genelinde sağlık hizmetlerinin 29 ayrı bölgede yoğunlaştığını, İzmir’in de bu bölgelerden biri olduğunu anlattı. Orhan Koç, hizmetlerin homojen bir şekilde verilmesini hedeflediklerini belirterek, "Hasta nakillerini en aza indirmeye çalışıyoruz. İzmir’e de Ege’nin her yerinden hasta geliyor. Yakın bir gelecekte kurulacak hastanelerle ve İzmir’e yapılacak kampüs hastane ile yoğunluğu azaltacağız" dedi.

  Aralık ayından bu yana evinde bakım hizmeti alan Hanife Pekmezci ise bütün ihtiyaçlarının Sağlık Müdürlüğü tarafından karşılandığını, durumunun her geçen gün daha iyiye gittiğini dile getirdi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı