Gündem Haberleri

GÜNDEM

  İzmir'de 29 Ekim şöleni iptal

  Utku BOLULU/İZMİR, (DHA)
  22 Ekim 2007 - 14:28Son Güncelleme : 22 Ekim 2007 - 14:28

  İZMİR Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet'in 84'üncü yıl kutlamaları için hazırladığı şöleni, 12 askerin şehit olduğu Hakkari'deki terör olayı nedeniyle iptal etti, şölen bütçesinin de Mehmetçik Vakfı'na bağışlanması kararı aldı. Teröre karşı yapılan protestoların taşkınlığa dönüşmemesi, provokasyona gelinmemesi konusunda uyarı yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, en anlamlı tepkiyi vermek için İzmirlileri 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Resmi Töreni'ne ellerinde Türk bayraklarıyla katılmaya çağırdı.

  Başkan Kocaoğlu, Büyükşehir Belediyesi Çetin Emeç Toplantı Salonu'nda Genel Sekreter Ersu Hızır ve Genel Sekreter Yardımcısı Pervin Şenel Genç ile birlikte yaptığı basın toplantısında, ülke olarak 12 askerin şehit olmasının üzüntüsü içinde olduklarını söyledi. Kocaoğlu “Ülkenin başı sağolsun. Büyükşehir Belediyesi olarak biz geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da Cumhuriyet Bayramı'nda gece fener alayı, arkasından da şölen düzenlemiştik. Ancak, meydana gelen bu müesif olay nedeniyle, fener alayı, şölen, konser, eğlence bölümünü iptal etmeyi uygun bulduk. Askerlerimiz bizim huzurumuzu sağlamak için canlarını ortaya koyarken, şölen yapmayı uygun bulmadık” dedi. Kocaoğlu, iptal edilen şölen için ayırdıkları yaklaşık 100- 200 bin YTL’lik bütçeyi de, Kasım ayı ilk Büyükşehir Belediye Meclisi'ne Mehmetçik Vakfı'na bağışlamak üzere önereceklerini söyledi. İzmirlileri, teröre karşı en anlamlı tepkiye vermek üzere 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın resmi törenlerine, ellerinde Türk Bayrakları ile katılmaya çağıran Kocaoğlu, “Ne kadar coşkuyla kutlarsak, töröre karşı o kadar sağlıklı mesaj veririz” dedi.

  PROVOKASYON UYARISI

  Aziz Kocaoğlu, terör örgütünün bu katliamlarının hiçbir kişi ve kuruluş tarafından başka amaçlarla kullanılmaması gerektiğini söyledi. Kocaoğlu, taşkınlık, provokasyonlara meydan vermeden, protestolarda sessiz duruş ancak yoğun katılımla güvenlik güçlerinin yanında olunduğunun gösterilmesini, Güneydoğu'da oynanmak istenen oyuna alet olunmamasını istedi. Birlik, beraberlik, dayanışmayla, tek vücut olarak, omuz omuza durarak sorunun aşılabileceğini belirten Kocaoğlu, “En ufak taşkınlık, provokasyon ülke olarak 70 milyon insanın duruşunu, ulusumuza zarar verecek yönlere çekecektir. Tüm hemşehrilerimizin sağduyulu, soğukkanlı, dikkatli olması gerekir. Kışkırtmalara gelmeden, mutedil olarak, birlik ve beraberliğimizi sürdürmekte, ancak kararlılıkla tavrımızı ortaya koymak ülkeyi her türlü yanlıştan koruyacaktır” dedi. Kocaoğlu, basın mensuplarının sorusu üzerine, Türk bayraklarını balkonlara asarak tepki koyulabileceğini söyledi. Başka bir tepkisel eyleme öncülük yapıp yapmayacakları sorusuna ise birey olarak eylemlere katıldıklarını ancak ülkenin geçtiği hassas dönem nedeniyle Büyükşehir Belediyesi olarak bu tür bir eyleme öncülük yapmanın doğru olmadığını düşündüğünü belirtti. İlçe belediyelerin etkinlik kararlarının ise kendilerinin vereceğini söyledi.

  Öte yandan Kocaoğlu, her yıl 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nda geleneksel olarak gerçekleşen uluslararası folklor etkinliğinin iptal edilmediğini söyledi. Farklı ülkelerden gelen folklor gruplarının kentin değişik meydanlarında gösteri yapacağını dile getirdi.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı