Ege Haberleri

  İzmir'de 2 bin 200 köpek çiplendi

  Mustafa OĞUZ / İZMİR, (DHA)
  01.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2007 yılında başlattığı uygulama kapsamında, sahiplenilerek sokaklarda bakılan ve barınaktan sahiplenilen 2 bin 200 köpeğe mikroçip taktı.

  İzmir'de köpekler mikroçip takılarak bilgisayarda kayıt altına alındı. Bu sistem sayesinde köpeklerin aşı ve bakım takipleri kolaylaştı, kaybolan köpekler bulunduklarında, çiplerdeki bilgiler sayesinde sahiplerine teslim edildi. İzmir'in ilk sıralarda yer aldığı bu çalışmanın, Türkiye'deki diğer belediyelere de örnek gösterildiği belirtildi.
  Uygulamanın sadece sokaklarda yaşayan ve barınaktan sahiplenilen köpeklere, Büyükşehir Belediyesi'nin Işıkkent'teki hayvan bakım evinde yapıldığını belirten Veteriner İşleri Müdürlüğü yetkilileri, “Bir pirinç tanesi büyüklüğünde olan ve hayvanın deri altına enjekte edilen mikroçip, üzerindeki kimlik numarası ile veri tabanına kayıt ediliyor. Hayvanla ilgili bilgiler bu veri tabanına giriliyor. Özel mikroçip okuyucuyla, hayvana temas olmadan kimliği tespit edilip, gerekli tüm bilgilerine ulaşılıyor. Kaybolan hayvanlar, bulunduklarında kolayca ve hızlı bir şekilde sahiplerine kavuşturuluyor. Ayrıca bu sokak hayvanlarına uygulanan kuduz aşıları ve kısırlaştırma gibi işlemler de mikroçip sayesinde takip edilebiliyor” bilgisini verdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı