Ege Haberleri

  İzmir zaferi böyle kutladı

  Elif DEMİRCİ, Turan GÜLTEKİN / (DHA)
  31.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 87’nci yıldönümü İzmir’de büyük coşku içinde kutlandı. Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk konuldu, caddeler, sokaklar ve binalar bayraklarla süslendi.

  BU yıl 87’inci yıldönümü kutlanan Zafer Bayramı, İzmir’de coşkulu başladı. İzmir Valisi Cahit Cahit Kıraç, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun yanı sıra askeri ve mülki erkanın katıldığı çelenk koyma töreninde Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ile Atatürkçü Düşünce Derneği’nin (ADD) çelenklerini koyan olmadı.
  Bayrağını kapan törene koştu
  30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 87’inci yıldönümü kutlamaları İzmir’de büyük bir coşku içinde kutlandı. Sabahın erken saatinde ellerine Türk bayraklarını alan anne ve babalar, çocuklarıyla törene geldi. Vatandaşların tribünden izlediği çelenk koyma töreninde sırayla İzmir Valisi Cahit Cahit Kıraç, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk koydu. Tören Parlamenterlmer Birliği, Cumhuriyet Başsavcılığı, Bölge İdare Mahkemesi Başkanlığı, rektörler, İzmir Barosu, konsolosluk erkanı, siyasi partiler, kamu yararına çalışan derneklerle sona erdi. Törene temsilcileri katılmadığı için ÇYDD ile ADD çelenklerini koyan olmadı.Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu Anıt Şeref Defteri’ni imzaladı. Orgeneral Kıvrıkoğlu deftere özetle şunları yazdı:
  “Büyük Atam ve sevgili İzmirliler, gücünü milletimizin engin sevgi ve desteğinden alan Türk Silahlı Kuvvetleri, 87 yıl önce olduğu gibi bugün de milletin ordusu olarak milletin emrinde, Türkiye Cumhuriyeti’ne yönelecek her türlü tehditlere karşı koyma azim ve kararlılığındadır. Bugün gurur ve heyecanını yaşadığımız Zafer Bayramı’nı bize armağan eden başta ulusumuzun ebedi önderi, büyük komutan Atatürk olmak üzere vatanı ve milleti uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet, kahraman gazilerimizi minnet ve şükranla anıyor, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 87’inci yıldönümünü büyük bir coşkuyla kutluyorum.” Orgeneral Kıvrıkoğlu, ardından Kordon Orduevi’nde tebrikleri kabul etti. Kabul basına kapalı gerçekleşti.
  Çelengi koyamadı
  ÇYDD İzmir Şube Başkanı Gönül Kaya, çelenk koymamanın herhangi bir protestodan kaynaklanmadığını sadece görevlendirilen kişinin oraya gidemediğini belirterek, “Bizim çiçekçimiz aynı zamanda üyemiz. Çelengi kendisinin koyacağını söyledi. Biz de onay verdik. Ancak kendisi fiziksel özürlü olduğu için törene katıldığı halde çelengi koymaya cesaret edememiş. Üniversitelerin kayıt dönemi olması ve burs başvurularının başlaması nedeniyle çok yoğun günler geçiriyoruz. Bir tavır olarak algılanmasın orada bir fiziksel sorun yaşandı” dedi. Öte yandan ADD şubelerine ulaşılamadı. Ege Ordusu ve Garnizan Komunatlığı’ndan Yarbay Saim Kaya, günün anlam ve önemini dile getiren konuşmasında, “Tüm yokluk ve imkansızlıklara rağmen düşman karşısında dimdik ayakta durma cesaret ve kararlılığı gösteren kahraman Türk ordusunun ruhu ile bugün bilgi çağının modern sistemleri ile donanarak, harp yeteneklerini üst düzeye ulaştırmış Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ruhu arasında en ufak bir fark yoktur. Bu ruh Türkiye Cumhuriyeti’ni sonsuza kadar yaşatacak dinamik gücün temeli olmaya devam edecektir. İşte bu kararlı tutumun güvencesi, Atatürk ilke ve inkılaplarının ışığında çağdaş uygarlık düzeyine giden yolda akıl, bilim ve teknolojiyi rehber edinerek, Türk milletinin emrinde hareket eden Türk Silahlı Kuvvetleri’nin üstün vatan millet ve bayrak sevgisi cesareti ve sarsılmaz disiplinidir” dedi.
  Tören sonunda Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, tören alanında bayrak taşıyan askerlerin yanına giderek teşükkür etti. Çocuklar da kamuflaj kıyafetleri içinde yüzünü yeşil ve siyaha boyayan, saçları yeşil çalı görünümündeki askerle fotoğraf çektirdi.

  Askeri tören geçişi yapıldı

  İzmir’de 30 Ağustos Zafer Bayramı çelenk sunma töreninin ardından resmi geçitle sürdü. Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu, İzmir Valisi Cahit Kıraç ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Ege Ordu Komutanlığı Bandosu eşliğinde geçen askerleri ayakta selamlarken, onlara vatandaşlar da eşlik etti. Bazıları ay yıldızlı tişörtler giyerken, çoğunluğu ise ellerinde taşıdıkları Türk bayraklarıyla coşku içinde askerleri ayakta selamladı. Askeri uçak ve helikopterlerin uçuşları da büyük ilgi gördü.

  Futbol turnuvası düzenlendi

  İZMİR Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 30 Ağustos Zafer Bayramı Futbol Şenlikleri, minik sporcuların zevkli ve çekişmeli mücadelelerine sahne oldu.  Büyükşehir Belediyesi tarafından Yaz Spor Okulları Projesi çerçevesinde kentin dört bir yanında kurulan 37 ayrı merkezden katılan 104 takım, Zafer Kupası’nı elde etmek için mücadele etti. Son gün oynanan final maçlarının ardından Yeşilova Spor Merkezi, her iki kategoride de şampiyonluğa ulaştı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı