Ege Haberleri

EGE

  İzmir yeni limanla uçar

  Hürriyet Haber
  03 Eylül 2013 - 01:34Son Güncelleme : 02 Eylül 2013 - 16:14

  İzmir üst üste üçüncü defa aynı ödülü aldı.

  “Turizm Oscarları” olarak da kabul edilen World Travel Awards’ın 2013 Avrupa Ödülleri’nde İzmir, 2011 ve 2012 yılının ardından üst üste üçüncü defa “Avrupa’nın en iyi kruvaziyer destinasyonu” ödülünü aldı. Bu yıl 20’inci yıldönümümü kutlayan World Travel Adwards’ın (Dünya Seyahat Ödülleri) Avrupa Ödülleri, Antalya Cornelia Diamond Golf & Resort Otel’de yapılan törenle verildi. Havayolundan otellere, acentelerden turizm destinasyonlarına kadar turizmin her alanında yapılan değerlendirme sonucunda 76 kategoride Avrupa’nın turizmdeki en iyilerine ödülleri verildi. Yarışmanın konseyini 162 ülkeden yaklaşık 217 bin turizm profesyoneli ile dünya çapında oy kullanan 1 milyon 200 bin civarında seyahat acentesi, seyahat dergileri ve sektör duayenlerinden oluşuyor, birinciler bu üyelerin oylarıyla seçiliyor.
  Avrupa’nın En İyi Kruvaziyer Destinasyonu kategorisinde İzmir Ticaret Odası’nın başvurusu ile yarışan İzmir; Amsterdam (Hollanda), Atina (Yunanistan), Cannes (Fransa), Kopenhag (Danimarka), Dubrovnik (Hırvatistan), Lizbon (Portekiz), Oslo (Norvec), Reykjavik (Izlanda), St. Petersburg (Rusya), Stockholm (İsveç) ve Venedik (İtalya) gibi güçlü rakiplerini geride bırakarak “En İyi Kruvaziyer Destinasyonu” ödülünü 2011 ve 2012’nin ardından, üçüncü defa aldı. Törende İzmir’in ödülünü İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş ve İTO Kruvaziyer Sorumlusu Mine Güneş aldı.

  İzmir yeni limanla uçar

  Zirveye demir attık
  İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, binlerce yıldır turizm kenti olan İzmir’in, kruvaziyer turizminin yükselen trendini geç fark ettiğini belirterek, “Ancak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın, İzmirlilerin ve İzmir’i yönetenlerin katkısı ile zirveye çıktık, üç yıl üst üste ‘Avrupa’nın En İyi Kruvaziyer Destinasyonu’ ödülünü aldık” dedi. Yenilenemeyen limanına, turistlerin bazı taleplerinin karşılanamamasına rağmen kruvaziyer ile İzmir’e gelenlerin beğenisi artarak devam ettiğini belirten Demirtaş, şöyle konuştu:
  “Geçtiğimiz yıl 510 bin turist gelirken, Avrupa’da etkisi hala devam eden ekonomik krize rağmen bu yılsonunu da yaklaşık aynı miktarda turist ile kapatacağız. Turist sayısındaki istikrarımızın yanı sıra gelen gelenlerin tamamına yakını İzmir’den çok memnun ayrılıyorlar. Turistlerin memnuniyeti bize bu büyük ödülü getirdi. Daha da önemlisi kruvaziyer turizmde artık çok ciddi bir istikrar yakaladık. Türkiye’de ilk üç sırada yer aldığımız gibi Akdeniz’in yıldızı olduk. Üç yıl üst üste en iyi kruvaziyer destinasyonu ödülü almamız bunun en güzel kanıtı. Futbol tabiriyle üst üste üç yıl ödülü alarak hat-trick yaptık, çok mutluyuz. Diğer yandan ödülü destinasyon olarak almamız da çok önemli. Ödülümüz, İzmir’in doğal ve tarihi güzelliklerine, Çeşme ve Dikili de dâhil olmak üzere verilen iyi hizmet ile İzmirlilerin misafirperverliği sonucu verilen bir ödüldür. Odamızın İzmir’e getirdiği bu turizm Oscarı ile gök kubbenin altındaki en güzel coğrafyanın İzmir olduğu tescil edildi” dedi.


  YENİ LİMANLA UÇARIZ

  World Travel Awards’da Lufthansa, Hilton, Eeasy Jet, Zürih Havalimanı gibi dev markalar ile Yorkshire, Portekiz gibi kent ve ülkelerin ödüller aldığına dikkat çeken Demirtaş, İzmir’in de artık bu devler ile artık aynı kategoride olduğunu söyledi. Demirtaş, “İzmir artık büyük oynamayı öğrenmiş bir kent. Şimdi yeni kruvaziyer limanımızı bekliyoruz. Liman bu haliyle kalacaksa da o zaman hem limanda hem kent genelinde turizmle ilgili çözülmesi gereken bazı sorunlar var. Eğer bunlar da yapılırsa İzmir 2 milyon kruvaziyer yolcu ağırlayan, turistlerin önemli bir bölümünün de İzmir’den çıktığı, homeport olmuş olan dünyanın sayılı kruvaziyer limanları arasına girer, kruvaziyer turizmde uçarız bizi kimse tutamaz” diye konuştu.


  BİRLİKTE KAZANACAĞIZ

  Artık Türkiye’de sadece İzmir, Marmaris ve İstanbul ile değil potansiyel tüm limanlarıyla kruvaziyer turizmden pay almaya başladığına dikkat çeken Demirtaş, İTO’nun öncülüğünde kurulan Türkiye Kruvaziyer Platformu’nun başkanı olarak da dünyanın neresinde kruvaziyer turizm ile ilgili bir fuar veya etkinlik düzenlenirse katılarak Türkiye’nin tüm limanlarının payını yükseltmeye çalıştıklarını söyledi. Demirtaş, “Aldığımız bu ödül bize büyük güç verdi. Bu ödülü aynı zamanda Türkiye Kruvaziyer Platformu başkanı olarak Türkiye’deki bir limanın Avrupa’daki bütün güçlü rakiplerini geçebileceğini göstermesinin gururuyla da aldım. Hep birlikte sadece İzmir için değil tüm Türkiye limanlarının gelişmesi için daha da şevkle çalışacağız. Tüm Türk limanları, kruvaziyer turizmde Avrupalı rakiplerine kafa tutabilecek kapasitede. Gecede diğer Türk firmalarının çeşitli dallarda aldığı ödüller ile Kültür ve Turizm Bakanlığımızın da Avrupa’nın en iyi turizm organizasyonu ödülü alması ayrıca göğsümüzü kabarttı” diye konuştu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı