Ege Haberleri

EGE

  İzmir yaptı yine İzmirliliğini

  Elif DEMİRCİ / İZMİR, (DHA)
  09.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme: 08.09.2012 - 17:10

  Başkan Aziz Kocaoğlu, 9 Eylül kutlamalarında her yıl yapılan hükümet konağına bayrak çekme ve süvari geçiş törenlerinin önce iptal edilip ardından tekrar izin verilmesine değindi.


   


  BÜYÜKŞEHİR Belediyesi, 9 Eylül kurtuluş etkinlikleri kapsamında, Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi’nde, “Smryna’dan İzmir’e 90 yılın birikimi” konulu panel düzenledi.
  Prof. Dr. Bayram Bayraktar’ın yönettiği panele Prof. Dr. Ergün Aybars, Türkmen Parlak ve Yaşar Aksoy konuşmacı olarak katıldı.
  Başkan Aziz Kocaoğlu, 9 Eylül kutlamalarında her yıl yapılan hükümet konağına bayrak çekme ve süvari geçiş törenlerinin önce iptal edilip ardından tekrar izin verilmesine değindi.
  “İzmir yine İzmirliliğini yaptı” diyen Kocaoğlu, kamuoyu yaratan basına teşekkür etti. Bu süreçte Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın da çaba gösterdiğini ve kendisinin de törenlere katılacağını belirten Kocaoğlu, “Bakanımıza da, bu çabaları için İzmirliler adına teşekkür ediyorum” dedi, şunları söyledi:
  En gurur duyduğum şey
  “Tarih coğrafyanın üzerine oturuyor. Ama biz ülkemizi, geleceğimizi, bağımsızlığımızı korumak, gerekeni yapmak durumundayız. Bugün İzmir’i anlamayan, tanımayan, İzmir insanının ne olduğunu, nasıl bir duruşu olduğunu bilmeyen birçok insan ‘İzmir’e bir şeyler verip alırım’ diyebiliyor. Ticari bir işmiş gibi bakıyor. Ama İzmir böyle bir kent değil. Hayatımda en gurur duyduğum şey, böyle bir kentin 8 yıldır Büyükşehir Belediye Başkanı olarak Cumhuriyet Meydanı’nda 9 Eylül konuşması yapmaktır.”
  Bayrağın yeri geldi
  Yaşar Aksoy ise son dönemlerde yaşanan sıkıntılardan ve arka arkaya alınan şehit haberlerden duyduğu üzüntüyü dile getirerek kendisine Sıhhiye Gönenç’in verdiği ve Türk ordusu İzmir’e girerken evindeki kumaşlardan diktiği Türk bayrağını göstererek, “Bana ‘Evladım yeri gelince bunu göster’ demişti. İşte şimdi yeri geldi” dedi.
  Prof. Aybars da, bugün Kurtuluş Savaşı dönemindeki şartların yaşandığını vurgulayarak, “İstiklal Savaşı’nı kazanan bir neslin çocuklarıyız. Belki yaralanacak ama ülkesinin bağımsızlığından ödün vermeyecek bir Türkiye’yi devam ettireceğiz” diye konuştu.
  Türkmen Parlak ise Bangladeşli bir ressamın o dönem çizdiği bir resmi hatırlatarak, “Resimde Atatürk’ün tümen geçişi gösteriliyor ve iki Türk askeri aralarında konuşuyor. Birisi, ‘Özgür ve bağımsızsan varsın, değilsen ölürsün’ diyor. Ben de karamsar olmak istemiyorum” dedi.

  Milli değerlerin içi boşaltılıyor


  MHP Grup Başkan Vekili Oktay Vural, Kültür ve Turizm Bakanı Ertğrul Günay’ın İzmir’in 90’ncı Kurtuluş Şenlikleri ile ilgili, “O bayrak 9 Eylül’de asılacak” açıklamasına tepki gösterdi. Vural, şunları söyledi:
  “Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş Günleri, Atatürk Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalan Yönetmeliği’yle İzmir’in kurtuluş şenliklerini yasaklayan hükümet şimdi geri adamı atıyor. 5 Mayıs 2012 tarihli genelgede Bakan Günay’ın da imzası var. Bu bakanlar kurulu kararı ile çıkan bir yönetmelik. Kapsamadığını söylemesi doğru değil. Bakan Günay, medyanın ve İzmir kamuoyunun gösterdiği tepki ve hassasiyet üzerine böyle bir açıklama yaptı. Bu hükümet, milli değerlerin içini boşaltıyor. Milli değerleri örseliyor. Ayrıca, Bakan Günay’ın programına bakıldığında sadece Zafer Koşusu’nda ödül verileceği görülüyor. İzmirli bunun hesabını sandıkta soracaktır.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı