Ege Haberleri

EGE

  İzmir yangını kontrol altında

  Turaç TOP, - İZMİR (DHA)
  18 Temmuz 2012 - 14:19Son Güncelleme : 18 Temmuz 2012 - 16:14

  İzmir’de Bayraklı sırtlarında Doğançay Köyü'nde otluk alanda başlayan yangın yerleşim yerlerinin sınırında kontrol altına alınabildi. Yangın büyük paniğe neden oldu. Ekiplerin yangın söndürme uçakları ve helikopterleriyle yaptıkları müdahale sonrasında alevler, ormanlık alana sıçramadan kısmen kontrol altına alındı.

  Bugün saat 13.30 sıralarında Bayraklı ve Karşıyaka ilçelerinin sırtında, Yamanlar dağı eteklerindeki Doğançay Köyü yakınlarındaki otluk alandan alevler yükselmeye başladı. Rüzgarında etkisiyle alevler hızla büyüdü. Önce otluk alana ardından da makilik bölgeye sıçrayan alevlere, ekipler, 25 arasözle yerden, 4 helikopter ve 2 uçakla da havadan müdahale etti.
  Zaman zaman rüzgarın yön değiştirmesiyle köydeki evlere de yaklaşan alevler, ekiplerin çabaları sonrasında ormanlık alana sıçramadan kısmen kontrol altına alındı. Yangının tamamen söndürülmesinin ardından çıkış nedeniyle ilgili araştırma yapılacağı ancak köye yakın bölgeden başlamasından dolayı köylülerden yada çocuklardan kaynaklanmış olabileceği bildirildi.
  Dumanlar İzmir'in hemen her yerinden görüldü.  Uzmanlar rüzgar nedeniyle nem oranının düşmesini son günlerdeki yangınların artış nedenleri arasında gösteriyor. Nem düşük olduğu için kuruyan dallar kolayca tutuşarak yangının büyümesine neden oluyor.

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı