Ege Haberleri

  İzmir ve Lyon işbirliği yapmak istiyor

  Hürriyet Haber
  27.01.2015 - 01:13 | Son Güncelleme:

  FRANSA'nın ekonomik açıdan ikinci büyük kenti olan Lyon'un Belediye Başkanı Gerard Colomb'u ziyaret eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, birbirine benzer iki kent arasındaki işbirliğini arttırmak istediklerini söyleyerek, Fransız başkanı İzmir'e davet etti. İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş da, İzmir'in dünyanın en hızlı büyüyen ikinci kenti seçildiğini hatırlatarak, Lyonlu işadamı ve yatırımcıları İzmir'de ağırlamak istediklerini söyledi.

  İzmir'in Dünya Gurme Şehirler Ağı'na (DELİCE) üye olması için düzenlenecek olan toplantıya katılmak için Fransa'nın Lyon Kenti'ne giden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Lyon Belediye Başkanı Gerard Colomb'u ziyaret etti. Ziyarete Türkiye'nin Lyon Başkonsolosu Hilmi Ege Türemen ile Lyon Türk - Fransız Ticaret Odası Başkanı Sedat Kartal da katıldı. İzmir heyetini ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu belirten Belediye Başkanı Colomb, Lyon'un Romalılar tarafından kurulmuş çok köklü tarihi olan bir kent olduğunu belirterek, "Ekonomik anlamda da çok dinamik bir yapımız var. Fransa'nın ikinci büyük ekonomisiyiz" dedi. İzmir ile Lyon'un bu açıdan birbirine benzediğini belirten Colomb, İzmir'in de çok köklü bir tarihi ve Türkiye'nin en önemli ekonomilerinden birisi olduğunu bildiğini söyledi. Lyon'da gastronomi ve buna bağlı turizme büyük önem verdiklerini ve bu konuda İzmir'in yaptığı girişimleri desteklediklerini ifade eden Colomb, bu alanda da rahatlıkla işbirliği yapılabileceğini söyledi.

  KOCAOĞLU, COLOMB'U İZMİR'E DAVET ETTİ
  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da İzmir'in tarihinin 8500 yıl geriye gittiğini, 4 milyon nüfusu ile tarım, ticaret ve sanayideki büyük gücü ile Türkiye'nin en önemli ikinci ekonomik kenti olduğunu söyledi. İzmir'i hizmet ve turizm sektörleri ile kültür ve sanatta da geliştirmeyi amaçladıklarını ve DELİCE üyeliğinin de bunun bir parçası olduğunu kaydeden Kocaoğlu, "Yakın zamanda sizin de üçüncü kez seçildiğinizi biliyorum. Ben de geçtiğimiz yıl üçüncü kez bu göreve seçildim, aynı politik görüşteniz, yani anlaşmamız için tüm benzerlikler var" dedi. Diğer yandan Türkiye ile Fransa arasındaki ekonomik ilişkilerin de çok hızlı geliştiğine dikkat çeken Kocaoğlu, "Tüm bu avantajlarımızı değerlendirip sizinle daha fazla işbirliği yapmak istiyoruz. Lyon da İzmir gibi fuarcılıkta önemli bir kent. Yeni ve çok modern bir fuar merkezi yapıyoruz. 25 Mart'ta Mermer fuarı ile yeni fuar merkezinin açılışını yapacağız. Sizi bu açılışta aramızda görmek isteriz. Ayrıca bu yıl düzenlenecek olan Travel Turkey Fuarı'nda bir gastronomi kongresi düzenleyeceğiz ona da katılımınızı dileriz. İşbirliğimizi geliştirmek hem iki kentin hem de iki ülkenin yararına olacaktır" diye konuştu.

  LYON'LU İŞADAMLARINI DA BEKLİYORUZ
  İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş da İzmir'in son derece dinamik ve güçlü bir ekonomik yapısı olduğunu belirterek, "Daha birkaç gün önce ABD'li araştırma kuruluşları Brookings Enstitüsü ve JP Morgan, dünyanın en hızlı büyüyen 300 kentini açıkladı. İzmir bu listede dünyanın en hızlı büyüyen ikinci kenti seçildi. Çok dinamik bir ekonomimiz, kozmopolit bir yapımız var. En fazla vergi veren üyemiz Fransız asıllı bir Laventen, Lucien Arkas" dedi. İzmir'in gastronomi turizminde de atağa kalktığını belirten Demirtaş, bu alanda İTO tarafından kurulan İzmir Ekonomi Üniversitesi'nin de öncülük yaptığını, İzmir'in DELİCE üyeliği için çalışmaların startının verdiğini hatırlattı. İzmir Ekonomi Üniversitesi Mutfak Sanatları Bölümü'nün Lyonlu şefler ile işbirliği yaptığını, öğrencilerin bu kente geldiğini hatırlatan Demirtaş, "Her alanda Lyon ile işbirliği yapmak istiyoruz. Lyon Belediye Başkanı ile birlikte Lyonlu işadamlarını da İzmir'de ağırlamak, kentimizdeki fırsatları göstermek istiyoruz" dedi.
  Lyon Belediye Başkanı Colomb da davetten büyük memnuniyet duyduğunu, daha önce İstanbul'a geldiğini belirterek, programının uygun olması halinde Lyonlu işadamları ile birlikte İzmir'e geleceğini söyledi. Ziyaretin hatırasına Kocaoğlu, Colomb'a gümüş bir İzmir Saat Kulesi maketi hediye etti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı