İZMİR HABERLERİ

İzmir Valisi Toprak Aliağa Camisi'ni inceledi

AA / Efsun Yılmaz
13.12.2014 - 18:17Son Güncelleme :

- Gedizli Ali Ağa tarafından 1672 yılında yaptırılan caminin restorasyon çalışmaları İzmir Valiliği ödeneği ile tamamlanacak

YEREL HABERLER İZMİR

AA / Efsun Yılmaz

İZMİR (AA) - Gedizli Ali Ağa tarafından 1672 yılında yaptırılan Ali Ağa Camisi restorasyon çalışmalarının İzmir Valiliği ödeneği ile tamamlanacağı açıklandı.

İzmir Valiliği tarafından yapılan açıklamada, Vali Mustafa Toprak'ın Konak ilçesi sınırlarında bulunan mülkiyeti Vakıflar Bölge Müdürlüğü'ne ait Aliğa Camisi'ne inceleme ziyaretinde bulunduğu bildirildi.

Valilik ödeneği ile Konak Belediyesi tarafından restorasyonu yaptırılırken istinat duvarının yıkılması sonucu yenileme çalışmaları durma noktasına gelen camiye ilişkin açıklamada, Vali Toprak'ın şu ifadeleri yer aldı:

"Burada öncelikle istinat duvarının çöken kısımlarının iyi bir şekilde ayağa kaldırılması, akabinde caminin restorasyonunun diğer eksik olan kısımları ile birlikte tamamlanması gerekiyor. Ama tüm bunlardan önce Konak Belediyesince takip edilen bu proje kapsamında kuruldan restorasyon ve onarım projesinin çıkması gerekiyor. Proje kuruldan çıktıktan sonra yapılacak değerlendirmede; gerek istinat duvarı gerekse caminin eksik kalan kısımları ile ilgili yaklaşık maliyet çıkarıldıktan sonra İzmir Valiliğimizce temin edilecek ödenek ile burada gerek çöken duvar, gerekse caminin işlevini tekrar kazanabilmesi için gerekli restorasyon yapılıp tekrar ibadete açılacak."

Vali Toprak, restorasyonla birlikte caminin önünde yer alan eklentileri de kaldıracaklarına işaret ederek, "Böylece cami de açılmış olacak" ifadelerini kullandı.

Damlacık Camisi'nde de onarım ihtiyacı bulunduğuna dikkati çeken Toprak, şunları kaydetti:

"İnşallah tünel inşaatı hızla bittikten sonra, Damlacık Camisi'nin de gerekli olan restorasyonunun yapılması konusundaki çalışmayı da başlatacağız. İstiyoruz ki tüm bu eserlerle birlikte Konak Koruma Bölgesi ve içerisindeki tüm tarihi dönemlere ait bütün eserler iyi bir şekilde ayağa kaldırılabilsin. Gerek özel kişilerin mülkiyetinde olanlar, gerekse kamu mülkiyetinde olanlar, sahipleri ve sorumluları tarafından hızlı ve restorasyonla onarımı yapılmış bir şekilde tarihten aldığımız bu eserleri geleceğe ulaştırabilelim. Bu çalışmalar yapılırken de turizm altyapısı oluşturalım, vatandaşlarımızın ve turistik amaçlı gelen insanlarında gezip görmesine fırsat verebilelim. İnşallah bundan sonraki çalışmalar da bu şekilde daha da yoğunlaşmış olacaktır."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde İzmir Valisi Toprak Aliağa Camisi'ni inceledi haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

15 Aralık 2017, Cuma
 • İmsak
  06:30
 • Guneş
  08:15
 • Öğle
  13:17
 • İkindi
  15:45
 • Akşam
  18:00
 • Yatsı
  19:32
Sayfa Başı