"Deniz Sipahi" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Deniz Sipahi" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Deniz Sipahi

İzmir üniversite kenti olsun tezinde neden ısrarcıyım

BUGÜNKÜ köşem sevgili meslektaşım, gazeteci arkadaşım Banu Şen’e...

Geçen yıl kızı Beliz, üniversite sınavına hazırlanıyordu.
Annesine oturup bir mesaj yazmıştı.
O mesajı Banu köşesinde yayınlayınca, ben de kendi köşemden Banu’ya cevap vermiştim.
Beliz, “İzmir’den gidiyorum ben anne” demişti.
Yani Beliz, İzmir dışında bir üniversitede, büyük ihtimalle de İstanbul’da okumak istiyordu.
Elbette, Banu da tarifsiz duygular içindeydi.
Beliz, elimizde büyümüştü ve ben de Banu’yu çok iyi tanıyan biri olarak, neler hissettiğini çok iyi biliyordum.
Beliz, sınava girdi ve tercihi ne oldu biliyor musunuz?
Banu, Beliz’in tercihinin neden değiştiğini anlatan bir mesaj yollamış.
Bakın neler yazmış.

Banu Şen geçen sene ne yazmıştı

“İzmir’den gidiyorum ben anne...” (6 Nisan 2010)

Hep büyükler çocuklarına hayatla ilgili ders, bilgi verecek değil ya! Bazen de insan çocuğunun anlattığı şeylerden bilgileniyor, ders alıyor. Kızım bir sporcu. Yaklaşık 10 yıldır yüzüyor. Bazen bana dakikalarca sporun insanın hem beynini, hem de vücut gelişimini nasıl etkilediğini anlatıyor.
“Bak, sabah güne spor yaparak başla anne, hem kendini sağlıklı hem de çok mutlu hissedeceksin” diye öğütler veriyor. Bazen onun sayesinde kendimi fuarda yürürken buluyor ve etrafımdan onun koşarak geçmesinin keyfini yaşıyorum. Onun yaşında o saatte spor yapan genç göremeyince üzülsem de kızımla gurur duyuyorum.
Önceki gün de öyle oldu. Beliz’in anlattıklarıyla yaşadığım kentle ilgili yüzleşme şansım oldu.
Tutturdu, “Ben İzmir’de üniversite okumam” diye. Önce, “Gitme, bak sen uzaklarda yapamazsın. Çok zor” diye başladım ikna turlarına. Bu turlar “Evini bırakıp gitmeye değer mi?” diye devam etti. Kordon’da otururken İzmir’in güzel manzarasından konu yine İzmir’i bırakıp gitmeye geldi. Belki bu kenti yönetenlere bir parça ışık olur diye, kızımın yakındıklarını kelimesi kelimesine aynen yazıyorum şimdi:
“Şu İzmir’in güzelliğine bak anne. Ne kadar güzel. Ama içinde hiçbir şey yok. Bir genç neden burada üniversite okusun? Neden çalışsın? Güzelliği sadece güzellikte kalmış. Sadece oturup, manzaranın keyfine varacağın mekanlar var. Çeşme var, Alaçatı var, Foça var... Başka hiç bir şehirde yok bu imkanlar, güzellikler. Biliyorum anne. Sokaklara döküleceğimiz başarılı bir takımımız yok. Efsane olmuş takımları var, ama herkes üç büyük gelince koşuyor statlara. Kendi takımının kimse yüzüne bakmıyor. Yıllardır yüzme sporunu yapmaya çalışıyoruz. Türkiye’nin en temiz, en güzel ve ilk havuzu bizim. Ama yetmiyor. İstanbulluların, Ankaralıların imkanlarına bak. Belediyeler maddi-manevi destekliyor. Bizim kimse yüzümüze bakmıyor. Ama üniversite okurken insan başka imkanlar arıyor anne. Kafeler, alışveriş merkezlerinde gezmenin dışında. Okul bitince de iş imkanları kısıtlı. Sizin
gibi yakınmak istemiyorum. Ben İzmir’den gideceğim anne, kafama koydum...”

Ben ne yazmıştım

Beliz, 17 yaşına gelmiş... Dün gibi... Doğduğu günü çok iyi hatırlıyorum. Sonra annesi Banu Şen’in yanına gazeteye geldiği günleri... Biz Banu’yla haber tartışırken, o araya girer, öyle bir yorum yapardı ki, ağzımız açık kalırdı. Beliz, iyi bir öğrenci oldu, iyi bir de sporcu... Yüzmede İzmir rekorları kırdı, Türkiye’de derecelere girdi. Her aşamasını, her dönemini takip ettim. Çünkü, biz beraber çalıştığımız arkadaşlarımızı hep aileden biri olarak gördük. Banu kardeşimiz, Beliz de bizim kızımızdı.
Geçen gün köşesinde Banu kızını yazınca ben de geçmişe gittim. Zamanın çok çabuk geçtiğini bir kez daha iyi anladım. Beliz, annesiyle konuşurken yine öyle bir laf etmişti ki, Banu da dayanamayıp o sözü köşesine taşımıştı. Beliz, “Ben İzmir’de üniversite okumak istemiyorum anne” demiş. Ve bir yorum yapmış. Bu satırları okuyunca düşündüm. Beliz haklı mı, haksız mı? Hepimiz o yaşlarda böyle çelişkiler yaşadık, yaşam tercihleri arasında gidip geldik. Ama hayat insanı bazen bir yol ayrımına getiriyor. Tercihi de size bırakıyor. En doğrusu insanın yüreğinin sesini dinlemesi...
Mutlu olabileceğine inandığı
yolda ilerlemesi... Bizler öyle yaptık. Kalbimizin sesini mantığımızla dans ettirdik. Ve bazen de hayatı akışına bıraktık. Sen de öyle yap Beliz... İnan ki... İnsan hayallerini, ideallerini gerçekleştirmek için
ille de bir yerde olması gerekmiyor. Büyük hayaller bazen minik
adımlarla başlıyor.

Beliz neden İzmir’de kaldı

Önce Banu Şen’in notu...
Hatırlarsan geçen sene aşağıda eklediğim yazıyı yazmıştım. Sen de köşende karşılık vermiştin. Benim de en çok mail ile telefon aldığım yazılardan biri olmuştu. İzmir’de karşılaştığım çoğu insan özellikle de habere gittiğim ve röportaj yaptığım siyasetçilerle işadamları da yazıyla ilgili düşüncelerini söylemişti. Çoğu kişi de şimdi gördüğünde soruyor “Kızın gitti mi” diye? Sanırım bu merak benim kızım Beliz’den ziyade İzmir’de bizim gençliğimizde olduğu gibi sorun olan bu göçtü.
Senin de bildiğin gibi Beliz, bu yazının yani geçen seneki kararının tersine İzmir’de kaldı. Sevindirici olan bu sene çoğu üniversite adayının İzmir’de kalmayı tercih ettiği yönünde gelen bilgiler... Umarım bu tercih ve imkanlar artık üniversite bitiren gençlerin göçünü de engelleyecek yöne çevrilir.
Peki, ne oldu da Beliz İzmir’de kaldı? O da senin bildiğin gibi buradaki üniversiteleri gezdiğinde hepsinin imkanlarının özellikle İstanbul’la karşılaştırınca daha iyi olması, çok sayıda öğretim görevlisi ve üyesinin Ankara, İstanbul, Eskişehir ve yurt dışı gibi üniversitelerden buraya gelip yerleşmesi, muhteşem kampüsler ve bizim için ayrıca etkili olan sporcuların desteklenip burs imkanı tanınması, üniversitelerin düzenledikleri öğrencilerin gelişimine katkısı olan büyük organizasyonlar... Sonuçta; Beliz de İzmir’de kaldı, bundan sonra öğrenimine Yaşar Üniversitesi’nde sürdürecek ve yüzmede İzmir’i temsil edecek. Sanırım İzmir’de artık olumlu gelişmeler var.

* * *

Bu da benim notum...
Çok haklısın Banu... Beliz, en doğrusunu yaptı. Yaşar Üniversitesi gibi birçok üniversitemiz müthiş kampüsler yaptı ve çok iyi kadrolar kurdu. Beliz’in spor yaparken, yüzmede rekorlar kırarken, üniversitede de çok başarılı olacağına inanıyorum.

X