Ege Haberleri

EGE

  İzmir, turizmde kabuğunu kırıyor

  Burcu TANER / İZMİR, (DHA)
  05 Ocak 2012 - 00:00Son Güncelleme : 04 Ocak 2012 - 22:26

  TÜRKİYE’de geçen yıl 4 önemli turizm destinasyonu içinde turist sayısını en fazla artıran kent İzmir oldu.

   Sektörün 2012 için acil gündemi ecrimisil sorununa ise Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın el attığı belirtildi. İzmir’deki Ege Palas Oteli’nde 2011’de bölge turizminin değerlendirildiği toplantı düzenleyen Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, 2012 beklentileriyle ilgili de konuştu.
  “ETİK Ege Turizm Raporu” sonuçlarını paylaşan İşler, ülke olarak turizm gelirlerinin bir önceki yıla göre arttığını, 2010 verilerine göre Türkiye’ye gelen her 100 turistten 17’sinin Ege’yi tercih ettiğini söyledi. Türkiye’nin bu yıl 24 milyar dolar olarak gerçeklekleşmesi beklenen turizm gelirini 2012’de 26 milyar dolara çıkarmayı hedeflediğini hatırlatan Mehmet İşler, “Ege olarak bu pastadan aldığımız payı artırmak istiyoruz” dedi. İzmir’e 2011’in ilk 10 ayında gelen yabancı sayısında 2010’a göre yüzde 20’lik artış yaşandığını aktaran İşler, “Türkiye’de bu artışın oranı yüzde 10. İzmir olarak Antalya, Muğla ve İstanbul’la 4 önemli turizm destinasyonundan biriyiz ve en yüksek artışı kentimizin gösterdiğini görüyoruz. Yani İzmir kabuğunu kırıyor” diye konuştu.

  EXPO 2020 SIÇRATACAK

  İzmir’in tanıtım çalışmalarına 2012’de de yoğun biçimde devam edeceklerini anlatan Mehmet İşler, özellikle İngiliz pazarının yüzde 14 daralacağını tahmin ettiklerini dile getirdi, ve şunları söyledi: “Avrupa’daki kriz kısa süreceğe benzemiyor. Bu nedenle yeni pazarlar bulmak zorundayız. İngiltere’yle çalışan işletmeler dikkatli olmalı. EXPO 2020, turizmciler için de bir sıçrama noktası olacak. Ortak kalp gibi EXPO üzerinde yoğunlaşalım. Eğer EXPO’yu kaybedersek çok ağır bedel öderiz.”

  BAKAN TALİMAT VERDİ

  Egeli turizmcilerin en büyük sorunlarından birinin ecrimisil olduğunu aktaran Mehmet İşler, Çeşme’den sonra Selçuk Pamucak’ın da sorunu haline gelen konuyla ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bu ay sonunda yeni çalışma başlatacağını duyurdu. İşler, “Ecrimisil, ‘Deli Dumrul’ vergisi gibi oldu. Google’dan bakıp ne kadar alan varsa çeviriyorlar. Sonra vergi tebliğ ediyorlar. Kullanmadığımız alan için ecrimisil çıkıyor. Düzeltmek için defterdarlığa gidiyoruz. Bu konuda büyük adaletsizlik var. Yılbaşından önce Antalya’da bir toplantı yaptık. Bakan Ertuğrul Günay’ın bu konuda kararlı olduğunu gördüm. Kendisi avukat. ‘Bu konuda çalışacağım’ dedi. Gerekli talimatları verdi. Ay sonu itibariyle çalışma başlayacak” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı