Ege Haberleri

EGE

  İzmir tiyatroya doyacak

  Mustafa OĞUZ İZMİR
  09 Aralık 2014 - 01:05Son Güncelleme : 02 Aralık 2014 - 16:38

  Toplumsal Araştırmalar Kültür ve Sanat için Vakıf (TAKSAV) 5- 15 Aralık tarihleri arasında bu yıl 3. Uluslararası İzmir Tiyatro Festivalini düzenliyor.

  Festivalle ilgili basın toplantısı tiyatrolar, destekçi kişi ve kurum temsilcilerini katılımı ile Susuzlu Otelde gerçekleşti. 32 Tiyatro grubunun 42 gösterimini sergileyeceği Festivalde Konuk ülke bu yıl İsviçre olurken Onur Ödülü ise Türk Sinemasında "Tıpkı babam", "Bizim Aile " karakteriyle gönüllerde yer edinen Münir Özkul, TAKSAV Emek Ördülü Şevket Altuğ'a verildi.
  İzmir tiyatroya doyacak
  Uluslararası İzmir Tiyatro Festivali ile ilgili basın toplantısında açıklama yapan TAKSAV İzmir Temsilcisi Abdullah Tunalı "Kentimizin 16. Yüzyıldan beri genlerinde taşıdığı tiyatro sanatını yeniden canlandırmak; geçmişte olduğu gibi uluslararası düzeye taşımak amacıyla yola çıktık. Akün, Şinasi, ve Emek gibi sahneler kapatılıyor, tiyatrolar, filmler salonsuz bırakılıyor, oyun metinlerine müdahele ediliyor. Oyuncuların yaratma özgürlükleri ve duruşları davalarla ya da dayanaksız haberlere konu edilerek hedef gösteriliyor, sansürlere uğratılıyor. Doğası gereği İtiraz eden, itirazını paylaşan, muhalif duran, sanat, sanatçı ile dayanışma, kaçanılmaz oluyor. TAKSAV'ın , Uluslarası İzmir Tiyatro Festivali, 3. Yılında Dayanışma temasıyla gerçekleştiriliyor" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı