Ege Haberleri

EGE

  İzmir teslim olmaz

  Burcu TANER (DHA)
  22 Aralık 2009 - 00:00Son Güncelleme : 21 Aralık 2009 - 20:45

  İzmir teslim olmazİzmir’de küresel ekonomik krizin en çok etkilendiği organize sanayi bölgelerinden biri olan İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi, yılı yüzde 50’lik istihdam kaybı, kapanan firmalar ve doğalgaz tüketiminde azalışla kapattı.

  İZMİR’de küresel ekonomik krizin en çok etkilendiği organize sanayi bölgelerinden (OSB) biri olan İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi, yılı yüzde 50’lik istihdam kaybı, kapanan firmalar ve doğalgaz tüketiminde azalışla kapattı. Bölgede makine, hazır giyim ve elektronik sektörleri en ağır yarayı alırken, ambalaj, gıda, plastik ve oto yan sanayii sektörleri daha az etkilendi. Diğer yandan, İAOSB yönetimi 2010 projeleri için kolları sıvadı.
  BAŞKANIN YORUMU
  İAOSB Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Uğurtaş yaptığı değerlendirmede, “2009 yılının reel sektör açısından iyi geçmediğini hepimiz biliyoruz. Kriz, bizim bölgemizde de ciddi hasar oluşturdu. Yüzde 50 civarında çalışanımızı kaybettik. Çoğu firmamız binasını satmak zorunda kaldı. Doğalgaz ve su tüketimi geçtiğimiz yılların çok gerisinde kaldı” diye konuştu. Avrupa ve ABD’deki büyüme rakamlarının artılı seyirlere geçmediği sürece, Türkiye’nin de sıkıntılarını atlatmayı başlamayacağını kaydeden Uğurtaş, rahatlamanın ancak 2010’un üçüncü çeyreğinde gerçekleşebileceğini söyledi.
  HİZMET SEKTÖRÜ DE
  Bölgede ve Türkiye’de eski istihdam rakamlarını yakalamak için birkaç sene daha beklemek zorunda kalınacağını dile getiren Uğurtaş, İAOSB’de sıkıntıya giren firmaların yanı sıra onlara yemek, ulaşım gibi hizmetler sağlayan birçok sektörün de olumsuz etkilendiğine dikkat çekti. Uğurtaş, “Bölgemizde makine üreticileri, hazır giyimciler ve elektronikçiler krizden en fazla etkilenen sektörler oldu. Ambalaj, plastik, gıda ve oto yan sanayi sektörünün ise daha az etkilendiğini söyleyebiliriz” dedi.
  HAMLELERLE ARAYIŞ
  Uğurtaş, bu olumsuz tabloya karşın İAOSB’de bulunan sanayi işletmelerini ‘e-ticaret’ ile tanıştırarak dış pazarlara açılmalarını kolaylaştırmak için çalışma yürüttüklerini belirtti. Ayrıca başlattıkları kümelenme hamlesi kapsamında ortak satın almalara başladıkları bilgisini veren Uğurtaş, “Kümelenme ortak satın almadan, ortak müşteriye, ortak pazara ve fuara kadar ciddi olanaklar sağlıyor. Sanayicilerden çok büyük bir katılım var, bu yüzden mutluyuz. Kümelenme projemiz önce makine, metal ve döküm sanayicilerine yönelik başladı. Başarılı olacağına eminiz, bir diğer aşamada diğer sektörleri de işin içine alacağız” dedi.

  ALOSBİ’DEN MÜJDE VAR

  Aliağa Organize Sanayi Bölgesi (ALOSBİ) Yönetim Kurulu Başkanı Atıl Akkan ise, 2009’da beklenen yatırımların olmadığını anlatarak, 2010’dan umutlu olduklarını ve büyük yabancı yatırımlar beklediklerini söyledi.
  YABANCILARLA GÖRÜŞÜYORUZ
  Akkan, “Yabancı yatırımcılar bölgemize adeta saldırıyorlar. Her gün bir heyet geliyor. Finlandiya, Hindistan, Pakistan ve Çin gibi ülkelerden gelen yabancı heyetlerle görüşüyoruz. Yabancı yatırımcılar kimya, demir çelik, metal ve gıda sektörlerinde faaliyet göstermek için bölgemizi tercih ediyor” diye konuştu. ALOSBİ’nin 2009 yılında istihdam kaybının olmadığına da işaret eden Akkan, “Çünkü bizde klasik sektörler olmadığı için krizden etkilenen de pek olmadı. Kimya ve metal sanayiindeki firmalarımız krizden korunmayı başardı” dedi.

  PROJELER SÜRECEK

  Bölgenin altyapısını geliştirerek yatırımcı çekmek için çalışmalarını 2010’da yoğunlaştıracaklarını vurgulayan Hilmi Uğurtaş, projelerini şöyle anlattı:
  “2010 için düşündüğümüz projeler var. Devam eden santral projemiz şu anki en büyük projemiz. Bunun yanında sanayiciler lokalimizi genişleteceğiz. İçinde oyun salonu, fitness merkezi gibi sosyal alanların olduğu bir merkeze dönüştüreceğiz. Bölge sanayicilerinin ucuz ve hızlı internete erişimi, kendi aralarında ücretsiz, yurtdışı ile uygun fiyatlarla konuşmalarını sağlayacak özel bir sistemi, yap-işlet-devret modeliyle hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Ayrıca en önemli projemiz ise, bölgede kullanılan suyun yüzde 75’inin tekrar kullanılabilmesini sağlayacak arıtma projemiz. Bunun için gereken 6-7 milyon Euro’luk yatırımı kendi kaynaklarımız veya dış finansmanla yapmayı düşünüyoruz. Bu proje Türkiye’deki OSB’ler içinde bir ilk olacak ve çevre açısından da büyük önem taşıyor.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı