Ege Haberleri

EGE

  İzmir teröre karşı omuz omuza

  Kadir ÖZEN/ İZMİR, (DHA)- Seyfi GÜL/FOÇA ( (DHA)
  11 Ağustos 2012 - 00:00Son Güncelleme : 10 Ağustos 2012 - 10:55

  İzmir’de, terör saldırısının ardından evlerinden bayraklarını kapan vatandaşlar dün akşam caddeleri ve sokakları kırmızı beyaza bürüdü, teröre öfke kustu. Çevre iller ve İzmir'den Foça'ya akın oldu.

  İzmir’de, düzenlenen terör saldırısının ardından evlerinden bayraklarını kapan vatandaşlar caddeleri ve sokakları kırmızı beyaza bürüdü, teröre öfke kustu.
  Foça İlçesi’nde, askeri aracın geçişi sırasında düzenlenen mayınlı saldırıya İzmirlilerin öfkesi çığ gibi büyüdü. Sabah yaralılara kan vermek için kan merkezine akın eden İzmirliler, akşam da evlerinden aldıkları Türk bayrakları ile teröre tepkilerini gösterdi. İzmir’in tüm semtlerinde düzenlenen protestolardan en geniş katılım Karşıyaka’da oldu. Sosyal medyada örgütlenip, Mavişehir’de toplanan İzmirliler sloganlar eşliğinde yürüyüşe geçti. Çevredeki vatandaşların alkışları eşliğinde yaklaşık 2 bin kişilik topluluk, Karşıyaka Çarşı’sına kadar gitti. Burada toplandıktan sonra ayrıca hükümet aleyhine de slogan atan topluluk arasındaki bir genç, fenalaştı. Genci, çağrılan sağlık ekipleri, hastaneye kaldırdı. Saygı Duruşunda bulunan ardından İstiklal Marşı okuyan grup, pazar günü saat 11.00’de, Gündoğdu Meydanı’nda biraraya gelmek üzere sözleşti. Bir süre daha terörü lanetleyen sloganlar atan topluluk, ardından sessizce dağıldı.

  Foça'ya akın
  Terör saldırısı Foça'da  gece de protesto edildi. Saat 22.30’da Aliağa, Menemen, İzmir ve Manisa’dan gelen yüzlerce motosiklet ve otomobil Foça’da buluşarak konvoy oluşturdu. İlçe girişindeki Uğur Mumcu Parkı’ndan harekete geçen grup, saldırının meydana geldiği Değirmenlik caddesi üzerindeki noktada hep birlikte klakson çalarak olayı protesto etti. Daha sonra Büyükdeniz Sahili’ne inen araçlar, Demokrasi Meydanı, Küçükdeniz Sahil Caddesi yoluyla Jandarma Komando Okulu önüne ilerledi. Topluluk, burada bir süre durarak askerlere sevgi gösterilerinde bulundu. İlçenin hemen her sokağından geçen konvoy, Mersinaki Caddesi üzerinden dönüş yaparak tekrar Değirmenlik Caddesi ve saldırı noktasına yöneldi. Burada protesto ve sloganlar tekrarlandı.
  Türk ve Azebaycan bayraklarıyla donatılan araçlardan eylem boyunca "Şehitler Ölmez Vatan Bölünmez", "Askere Uzanan Eller kırılsın", "Kahrolsun PKK" sloganları atıldı. Esnaf, balkonlara çıkan ve sahil boyunca sıralanan Foçalılar eyleme alkış ve bayraklarını sallayarak destek verdi. Protesto saat 24.00’te son buldu.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı