Ege Haberleri

  İzmir TDH’de ikinci şok

  Hürriyet Haber
  21.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Haziran’da partileşmesi beklenen Türkiye Değişim Hareketi’nin İzmir ayağı çatladı.

  Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün liderliğini yaptığı TDH’de aylardır yaşanan sıkıntıda bardağı taşıran Genel Başkan Yardımcısı Hasan Aydın’ın “İzmir il yönetimi başarısız” sözü oldu. Aydın, Anneler Günü’nde İzmir’de Sarıgül’ü karşılayan kalabalığı yeterli görmeyerek, bu sözü parti otobüsünde TDH Ege Bölge Sorumlusu Hüseyin Aslan ile TDH İzmir İl Başkanı Nihat Demirkol ve diğer partililerin de duyacağı bir şekilde seslendirdi.
  YAŞADIĞI SIKINTILAR
  Sarıgül’ün partisinin Karşıyaka İktidara Hazırlık Merkezi’nin açılışında düzenlediği mitingte de “İzmir’de iyi şeyler oluyor ancak daha da güzel şeyler olacak” demesi, ipleri kopardı. Demirkol, 12 Mayıs’ta istifa etti. Aslan da kendi yaşadığı sıkıntıları dile getirerek, istifa sinyali verdi. İkiliyi istifaya götüren nedenler arasında görevden aldıkları Bornova, Karabağlar ve Çiğli ilçe başkanlarının Hasan Aydın tarafından yeniden atanması, Genel Merkez’in il yönetiminde Kadim Canpolat öncülüğündeki muhalif gruba destek vermesi gösteriliyor. TDH ile yollarını ayırma kararı alan Ege Bölge Sorumlusu Hüseyin Aslan, ayrılığın nedenlerini şöyle anlattı:
  SİYASETE ARA VERECEĞİM
  “Benim İzmir’de bir ağırlığım, itibarım var. Başarılı olamayacağım hiçbir şeyi sürdürmem. Genel Merkez kaynaklı sıkıntılar var. İzmir’in hassasiyetini Genel Merkez bilmez. Buradan sorumlu kişiye Nihat Demirkol’a müdahale edildiği için kendisi istifa etti. Demirkol siyasette müthiş bir zeka ve beyindir. Bu istifa önemlidir. Bu istifayı önemsemeyen bir zihniyet karşısında daha fazla durmam düşünülemez. 20 ilçe başkanı Mustafa Sarıgül’le benim kalmam için görüşüyorlar. Ben de kesin istifa kararını vermedim.” Aslan, Kemal Kılıçdaroğlu liderliğindeki bir CHP’da aktif politika yapıp yapmayacağı yönündeki soruya ise “Şu anda hiçbir şey söyleyemem. Siyasete bir süre ara vermek istiyorum. Toplum bir yenilik, yeni bir soluk istiyor” yanıtını verdi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı