Ege Haberleri

EGE

  İzmir, tasarım merkezi olacak

  Utku BOLULU / İZMİR, (DHA)
  31.05.2011 - 22:45 | Son Güncelleme:

  Türkiye’de yerel yönetimler tarafından düzenlenen ilk tasarım forumu İzmir’de gerçekleştirildi. Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde yapılan “İzmir: Bir Tasarım Kenti” başlıklı toplantıya, tasarım dünyasına yön veren 73 seçkin davetli katıldı.

  Tarihi Havagazı Fabrikası’ndaki toplantının açılışında konuşan Başkan Aziz Kocaoğlu, izmir Tasarım Forumu’nun yaklaşık iki yıl önce düzenlenen izmir Kültür ve Sanat Çalıştayı’nın bir ürünü olduğunu hatırlattı.

  Forumun, kentin tasarım konusunda sıçrama yapması için çok önemli bir çıkış noktası olacağını kaydeden Kocaoğlu, “İzmir’i bir tasarım kenti yapmak yolunda çalışacağız. izmir Tasarım Forumu’nun kenti olduğu kadar Ege Bölgesi’ni de geliştireceğine inanıyorum” dedi.

  Forumun moderatörlüğünü yürüten izmir Ekonomi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Tevfik Balcıoğlu ise izmir Tasarım Forumu’nun iki ana noktada odaklanacağını belirtti. İlk odak noktasının “İzmir’i bir tasarım kentine nasıl dönüştürürüz” sorusuna yanıt aramak olduğunu ifade eden Balcıoğlu, ikinci odağın ise “İzmir’i Akdeniz’de saygın bir tasarım merkezi konumuna nasıl getiririz’ olduğunu söyledi. Prof. Balcıoğlu, izmir’in Akdeniz’de bir tasarım kenti olması hedefi doğrultusunda, kenti tasarım yönünde donatarak geliştireceklerini ve Akdeniz ölçeğinde izmir’i konumlandıracak bir projeye dönüştürmek hedefini koyduklarını ifade etti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı