İZMİR HABERLERİ

İzmir Tabip Odası; Ildırı Körfezi'nde karaya oturan geminin zararlarını halk sağlığı uzmanları incelesin

DHA
25.05.2017 - 15:29Son Güncelleme : 25.05.2017 - 15:29
DHA

İZMİR, (DHA) - İZMİR Tabip Odası Çevre Komisyonu, Çeşme Ildırı Körfezi'nde karaya oturan Lady Tuna adlı gemiden denize yayılan yakıtın insan sağlığına etkilerinin anlaşılması için bölgede halk sağlığı uzmanlarından oluşan bilirkişi heyetinin rapor hazırlamak üzere görevlendirilmesi veya sunulacak raporların mahkeme tarafından dikkate alınması çağrısında bulundu.
Çeşme Ildırı Körfezi mevkiinde geçen aralık ayında karaya oturan Lady Tuna adlı geminin yarattığı çevre zararları konusunda İzmir Tabip Odası Çevre Komisyonu basın toplantısı düzenledi. Komisyon üyeleri olan halk sağlığı uzmanları Tuğrul Şahbaz, Ahmet Soysal, Raika Durusoy yaptıkları açıklamada, gemiden sızan yakıtın insan sağlığına olan zararlarının ayrıntılı incelenmesini istedi.
Çevre Komisyonu üyesi Soysal geminin Körfez ve çevresine verdiği zararlarla ilgili Çeşme Asliye Hukuk Mahkemesi'nde süren davadaki bilirkişi raporunda geç ve yetersiz müdahaleden dolayı "Bölge ekosisteminde telafisi mümkün olmayan ve olumsuz etkileri onlarca yıl devam edebilecek" zararlar meydana geldiğinin yer aldığını söyledi.
Bilirkişi raporuna göre bölgedeki kirliliğin zamanında, yeterli ve uygun yöntemlerle temizlenmediğinin anlaşıldığını belirten Soysal, "Bu durum kazanın olduğu andan itibaren bölgede yaşayanların fueloil kirliliğinden doğrudan ve dolaylı olarak sağlıkları açısından etkilenebildiklerini göstermektedir. Bilirkişilerin uzmanlık alanları göz önüne alındığında ve Çeşme Asliye Hukuk Mahkemesi'nin bilirkişilere yönelttiği sorulara bakılınca, insan sağlığı ile ilgili etkilenimin gerçek boyutlarının rapora yansımadığı açıktır" dedi.
Komisyon adına konuşan Soysal, Lady Tuna kazasının Çeşme Ildırı-Gerence Körfezi ve çevresinde yaşayanlar üzerindeki oluşmuş ve oluşabilecek olumsuz sağlık etkilerinin kesin boyutlarının anlaşılabilmesi için bu bölgede ilgili mahkemenin kararı ile halk sağlığı uzmanlarından oluşmuş bir bilirkişi heyetinin de görevlendirilmesinin gerektiğini söyledi.  Soysal, "Görevlendirme yapılmaması durumuda ise sunulacak, bu kazanan insan sağlığı üzerine etkilerinin açıklandığı raporlar da ilgili mahkeme tarafından dikkate alınmalı" diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde İzmir Tabip Odası; Ildırı Körfezi'nde karaya oturan geminin zararlarını halk sağlığı uzmanları incelesin haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Eylül 2017, Pazartesi
  • İmsak
   05:10
  • Guneş
   06:48
  • Öğle
   13:16
  • İkindi
   16:45
  • Akşam
   19:24
  • Yatsı
   20:49
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı