Ege Haberleri

  İzmir sunuma hazır

  Hürriyet Haber
  11.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  EXPO 2020 adayı İzmir, Paris’te yarınki sunum için hazırlıklarını tamamladı.

  İzmir’in, Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) Genel Kurulu’ndaki sunumunu Defne Samyeli yapacak. Sunumda İzmir’in sağlık ve yaşam odaklı filmleri gösterilecek. Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış Türkiye’nin İzmir adaylığına verdiği desteği vurgulayacak, Vali Mustafa Toprak ise kentin EXPO 2020 heyecanını dile getirecek. İnciraltı EXPO alanının ünlü mimarı Zaha Hadid ise, alanda uygulayacakları projeyi ilk kez paylaşacak. THY Genel Müdürü Doç. Dr. Temel Kotil de, İzmir’e hava, kara ve denizyoluyla ulaşım temalı bir sunum yapacak.

  Valiyi delege tanısın
  Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, haziran sunumunun kendisinden istenildiğini, ancak yeni göreve başlayan Vali Toprak’ın BIE delegelerince daha yakından tanınmasını sağlamak amacıyla konuşmayacağını söyledi, “Valimizden rica ettik. Haziran sunumunda delegasyonun karşısına kendisinin çıkmasının daha uygun olacağına karar verdik. İzmir’in bundan sonraki en önemli gündemi EXPO 2020 adaylığı olacak. Buna hep beraber odaklanacağız” diye konuştu.
  BIE Genel Kurulu’nda İzmir’in yanı sıra, Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai, Rusya’nın Ekaterinburg, Brezilya’nın Sao Paulo kentleri de sunum yapacak. Ekonomik sorunları olan ve yeterli hükümet desteği alamayan Tayland’ın Ayutthaya kenti ise adaylıktan çekilmişti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı