Ege Haberleri

  İzmir sanayisi alarm veriyor

  Can ÖZLÜ/ İZMİR, (DHA)
  01.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye’nin en büyük sanayi bölgelerinden biri olan Atatürk OSB’de son bir yılda 50 fabrika üretimini durdurdu, 7 bin çalışan işsiz kaldı. Bölge Başkanı Uğurtaş, karamsar tablo çizdi.

  TÜRKİYE’nin önde gelen sanayi kuruluşlarının faaliyet gösterdiği İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi (İAOSB), küresel ekonomik krizden büyük yara aldı. Son bir yılda 50’ye yakın işyerinin üretimini durdurduğu, 7 binden fazla çalışanın işsiz kaldığı bölgede, tehlike çanları susmuyor. İAOSB Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Uğurtaş “Yılı 2008’e göre yüzde 20’den fazla ciro kaybıyla kapatabiliriz” şeklinde ifade etti.

  Çok fazla zarar ettik

  Yönetim Kurulu Başkanı Uğurtaş, “Haziran ayı itibariyle, gerileme hızında belirgin bir yavaşlama var ancak düşüş sürüyor. 2009’un ikinci yarısında ve 2010 yılında da daralmanın süreceğini öngörüyoruz. Daha fazla firmanın kapanmaması ve işçi çıkartılmaması için tedbirler alıyoruz. Kriz öncesi her yıl ortalama yüzde 10 büyüme oranımız vardı. Ancak bu yıl kriz nedeniyle, 20’den fazla zararla kapatabiliriz” diye ifade etti.

  KRİZ VAR ÇARE YOK!

  ? Kısa vadede ekonomiyi canlandıracak, piyasalara hareket getirecek bir formülün şu an için olmadığını söyledi.

  Kampanya

  Uğurtaş, TOBB tarafından başlatılan “Kriz Varsa Çare de Var” kampanyasının somut adım atma noktasında olumlu olduğunu, ancak amaca ulaşmadığını, parası olmayan insanın harcama yapamayacağını belirtti.

  Krizden kurtulmak

  Uğurtaş “Kriz nedeniyle en çok küçülen 4’ncü ülkeyiz. Türk ekonomisi ihracata dayalı bir ekonomi. Bu nedenle, krizden kurtulmak için ilk önce dış pazarların hareketlenmesini beklememiz gerekiyor” dedi.

  Etkisi azalıyor

  İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde krizden en fazla tekstil sektörünün etkilendiğini anlatan Uğurtaş, krizin etkisinin azaldığını söyleyenlerin yanıldığını belirtti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı