Ege Haberleri

EGE

  İzmir resmen EXPO adayı

  HÜRRİYET / İZMİR
  02.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  AK Parti’nin seçim beyannamesinde yer verdiği, “EXPO 2020 adayı İzmir” vaadi gerçekleşti. AK Parti İzmir İl Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, İzmir’in EXPO 2020 başvurusunu, Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) Genel Sekreteri Vicente Gonzales Loscertales’e resmi bir yazıyla ilettiği bildirildi.

  Herkes için sağlık

  Buna göre Erdoğan, Loscertales’e hitaben yaptığı başvuruda, serginin temasının “Daha iyi bir dünya için yeni yollar, herkes için sağlık” olacağını belirtti. Yazıda, BIE Genel Kurulu’nun İzmir adaylığına dair alacağı kararın ardından hazırlık safhasındaki çalışmaları yürütmek üzere bir devlet bakanının başkanlığında kurumlararası bir icra komitesi kurulacağını vurgulayan Başbakan Erdoğan, BIE sözleşmesi gereği, Türkiye’nin sözleşmeden doğan tüm hükümlülükleri yerine getireceğinin garantisi vereceğini bildirdi. Erdoğan, İzmir Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı’nın komite üyeleri olarak görev yapacaklarını da iletti.

  Muktedir ve arzulu

  Başbakan Erdoğan, 1850’den bu yana düzenlenen EXPO’nun özellikle insanlığın zenginliği olan farklı kültürleri kucakladığını, uluslararası dayanışma ve barış ortamının geliştirilmesine katkıda bulunmak suretiyle küresel işbirliğinin artırılmasında etkili araçlar olarak hizmet verdiğini hatırlattı, “Bugüne kadar bu sürece sadık bir katılımcı olan Türkiye, İzmir’de EXPO 2020’ye ev sahipliği yapmaya muktedir ve arzuludur” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı