İzmir Pasaport böyle olacak

Hürriyet Haber
17.01.2012 - 12:12 | Son Güncelleme:

Pasaport Dalgakıranı üst kullanım hakkı için yapılan ihaleyi 2 milyon 695 bin TL karşılığında İzmir Ticaret Odası kazandı. İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, 1876 yapılan ve bugüne kadar karanlıkta ıssız kalan Dalgakıran’ı İzmir’in en güzel cazibe merkezlerinden birisi haline getireceklerini belirterek, “Kaderine terk edilmiş dalgakıranı bir pırlanta kolye gibi İzmir’e kazandıracağız” dedi.

Pasaport Dalgakıranı üst kullanım hakkının 15 Ağustos 2021’e kadar kullanımı için ihale bugün 13. İcra Müdürlüğü’nde gerçekleştirildi. İzmir Ticaret Odası’nın yanısıra iki firmanın daha katıldığı ihalede muhammen bedel 2 milyon 110 bin TL olarak belirlenirken, kıran kırana yaşanan ihaleyi 2 milyon 695 bin TL karşılığında İTO kazandı.

İZMİR PASPORT BÖYLE OLACAK / FOTO GALERİ

İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Odanın hemen karşısında yer alan Pasaport Dalgakıranı ile her zaman yakından ilgilendiklerini belirterek, “Pasaport dalgakıranı için projemizi 2005 yılında oluşturarak İzmir’in gündemine taşıdık. O zamandan beri de bu projeyi ve gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Bu proje ile amacımız Pasaport Dalgakıranı ile kentimizin en güzel yerinde İzmir’e bir cazibe merkezi kazandırmaktı. Hukuki nedenlerle bugüne kadar gerçekleştiremediğimiz projemizi bugün 13. İcra Müdürlüğü’nde yapılan satış sonucunda 2 milyon 695 bin TL karşılığında dalgakıranın üst kullanım hakkını alarak gerçekleştirme imkanı bulduk. En önem verdiğimiz, en çok istediğimiz ve ısrarla takip ettiğimiz projelerimizden birisiydi. Odamıza ve kentimize hayırlı olsun” dedi.
 
İZMİR’E BİR PIRLANTA KOLYE

Dalgakıran için hazırladıkları proje ile bu alan üzerinde marina, yat ve tekne fuar alanı, gösteri havuzları, yerli - yabancı konukların ağırlanabileceği Türk Kahvehanesi, gösteri havuzu,  cafe ve restoranlar ile akvaryumun bulunacağını belirten Demirtaş, aynı zamanda su ve ışık oyunları da yapılacağını söyledi. Demirtaş, şöyle konuştu:
 
“Dalgakıran 1876 yılında Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılmıştı. Ama uzun yıllar kaderine terk edilmiş, ıssız ve karanlıkta duruyordu. Kentimizin en güzel ve en değerli yerindeki bu alanı karanlıktan ve yalnızlığından kurtararak İzmir’e bir pırlanta kolye gibi armağan edebilecek olmanın heyecanını yaşıyoruz. İzmir bu proje ile aynı zamanda günün her saati yaşayan ve insanları çeken çok önemli bir cazibe merkezi kazanacak.”

 

Etiketler:


EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı