İZMİR HABERLERİ

İzmir ormanları, çocukların keşfini bekliyor

DHA
12.02.2018 - 14:03Son Güncelleme :
DHA

İZMİR Orman Bölge Müdürü Şahin Aybal, "Ağaç yaşken eğilir" atasözünden yola çıkılarak eğitimli ve bilinçli bir kitle yaratılması amacıyla aileleri çocuklarıyla birlikte kentteki ormanları ziyarete çağırdı.

Son nüfus sayımına göre 4 milyonu aşkın İzmir nüfusunun 537 bin 513'ü 0-14 yaş arası çocuklardan oluşuyor. Bu çocukların yüzde 80'i ise Buca, Karabağlar, Konak, Bornova, Karşıyaka, Bayraklı, Çiğli, Gaziemir,  Balçova ve Narlıdere gibi metropol ilçelerde yaşıyor. Başta çocuklar olmak üzere tüm insanlığın geleceği için hayati önem taşıyan orman varlığının korunması ve artırılması için eğitim ve bilinçlendirmenin şart olduğu bilinirken, aileler çocuklarıyla ormanlara davet edildi. İzmir Orman Bölge Müdürlüğü, 'Ağaç yaşken eğilir' atasözünden yola çıkarak eğitim ve bilinçlendirmede hedef kitle olarak önceliğin çocuklar olduğunu vurguladı. İlin 480 bin hektar orman alanına sahip olduğunu belirten İzmir Orman Bölge Müdürü Şahin Aybal, "Bu milli servetin emanetçisi olan çocuklarda orman sevgisi ve bilincinin oluşmasının en önemli yolu, eğitim" dedi. Bilenlerle bilmeyenlerin bir olmayacağını, ağaca dokunmayan, bir fidanı toprakla buluşturmayan, ormanları gezip keşfedip doğal yaşamı görmeyen, ormanda kamp yapmayan bir çocuğun, ormanlarla ilgili binlerce broşür, dergi, kitap okusa bile yaşayarak öğrenme kadar etkili olamayacağını belirten Aybal, başta anne ve babalar olmak üzere öğretmenler ile bu konuda her zaman işbirliğine hazır olduklarının söyledi. Kurum olarak 21 Mart Dünya Ormancılık Haftası'nda ve öncesinde okulları ziyaret ederek ormanın önemi konulu etkinler düzenlediklerini söyleyen Aybal, "Çocukların için orman alanlarında düzenlenecek tüm eğitici ve öğretici etkinlik çalışmalarında da gerek bölge müdürlük merkezinden,  gerek ise her ilçede bulunan orman işletme şefliklerinden her türlü bilgi, ekip ve ekipman desteğine hazırız" dedi.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde İzmir ormanları, çocukların keşfini bekliyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı