Ege Haberleri

EGE

  İzmir kutlamalara hazır

  Hürriyet Haber
  04.09.2013 - 01:17 | Son Güncelleme:

  İZMİR'in düşman işgalinden kurtuluşunun 91'inci yıldönümü, Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve ilçe belediyelerin de destek verdiği bir programla kentin farklı noktalarındaki etkinliklerle kutlanacak.

  9 Eylül İzmir'in Kurtuluş Günü etkinlikleri, bu kez önceki yıllardan farklı olarak tek merkez yerine aynı anda farklı noktalardan gerçekleştirilecek ve kentte gerçek bir festival havası estirecek. Konserler, yarışmalar, su ve ışık gösterileri ile birlikte kentin dört bir yanında çeşitli kutlamalar gerçekleştirilecek. 9 Eylül gecesi Gündoğdu Meydanı, Bostanlı Rekreasyon Alanı, Göztepe Denizatı Heykeli önü ve Bayraklı Rekreasyon Alanı'nda aynı anda konserler düzenlenecek. Körfezin iki yakası, aynı anda düzenlenecek dört konserle aynı coşkuda buluşacak.

  ZIPKINLA BALIK AVLAMA YARIŞMASI

  Kurtuluş Günü etkinlikleri 6 Eylül'de Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi'nde başlayacak. Saat 18.30'da Kent Kitaplığı’ndan çıkacak İzmir temalı yeni kitapların tanıtımı yapılacak. 7 Eylül Cumartesi günü, kutlama programının en renkli etkinliklerinden biri gerçekleştirilecek. İzmir'in deniz kenti kimliği ile örtüşecek bu etkinlik kapsamında zıpkınla balık avı yarışması düzenlenecek. Yarışma saat 10.00'da Urla İskele'de başlayacak, saat 16.00'da tamamlanacak.

  YARI MARATON

  9 Eylül'den bir gün önce 8 Eylül Pazar günü, bir başka spor etkinliği düzenlenecek. 9 Eylül Yarı Maratonu saat 09.00'da Bornova Belkahve'den başlayacak. Konak Meydanı Saat Kulesi önünde son bulacak. Aynı günün akşamı ise saat 20.00'de İnciraltı Kent Ormanı'nda İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun ev sahipliğinde 9 Eylül resepsiyonu düzenlenecek.

  ZAFER YÜRÜYÜŞÜ

  İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ve artık gelenekselleşen Zafer Yürüyüşü 9 Eylül sabahı saat 09.00'da Basmane Karakolu önünden başlayacak. Binlerce İzmirlinin katılması beklenen kortej, Anafartalar Caddesi'ni izleyerek Çankaya Katlı Otoparkı, İkiçeşmelik yokuşu, Atlas Oteli önünden Cumhuriyet Meydanı'na ulaşacak. Burada çelenk sunumu gerçekleştirilecek. Saat 10.30’da Konak Meydanı'nda İzmir'in kurtuluşu canlandırılacak. Kente giren temsili süvari birlikleri Türk Bayrağı'nı İstiklal Marşı eşliğinde göndere çekecek.

  Saatler 11.00'i gösterdiğinde ise Cumhuriyet Meydanındaki törenler başlayacak. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun halka hitaben yapacağı konuşmanın ardından, Mustafa Kemal Atatürk'ün kente girişi canlandırılacak. Program halkoyunları, şiir ve müzik dinletileriyle tamamlanacak.

  TÜRK YILDIZLARI GÖSTERİ YAPACAK

  9 Eylül akşamı ise İzmir'de 9 Eylül kutlamalarının en renkli ve coşkulu anları yaşanacak. Kutlamalar gecenin geç saatlerine kadar sürecek. Saat 18.00'de Gündoğdu Meydanı üzerinde Türk Yıldızları'nın akrotim gösterisi sergilenecek. Saat 19.00'da gösteri mekanı gökyüzünden denize taşınacak. Körfezde kano ve yelkenli gösterisi yapılacak. 9 Eylül'le özdeşleyen Fener Alayı yürüyüşü saat 20.30'da Cumhuriyet Meydanı ile Gündoğdu Meydanı arasında gerçekleştirilecek.

  9 Eylül etkinlikleri, bu kez önceki yıllardan farklı olarak tek merkez yerine aynı anda farklı noktalardan gerçekleştirilecek. Saat 21.00'de Gündoğdu Meydanı'nda İzmir'in pek çok noktasından izlenebilecek görsel bir şov sunulacak. İzmir Körfezi, su perdesi ve ışık gösterileriyle renklenecek. Konserler de yine aynı saatte başlayacak. Gösterilerin merkezi konumundaki Gündoğdu Meydanı'nda “Manga” grubu sahne alacak. Aynı dakikalarda Bostanlı Rekreasyon Alanı'nda DJ Koray Candemir (Kargo’nun solisti) ve DJ Harun Tekin (Mor ve Ötesi’nin solisti), Göztepe Denizatı Heykeli önünde DJ Berna Öztürk, Bayraklı Rekreasyon Alanı'nda İzmir Büyükşehir Belediyesi Pop Orkestrası, konser ve sahne şovlarıyla 9 Eylül coşkusunu doruğa taşıyacak.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı