İzmir, kültürlü bekar kadın gibi algılandı rengi mavi oldu

Hürriyet Haber
23 Ocak 2011 - 00:00Son Güncelleme : 22 Ocak 2011 - 22:25

Buna göre, İzmir’in rengini “mavi” olarak tanımlanırken, İzmir bir insan olarak, ‘kadın, bekar, genç ve iyi eğitimli bir insan’ kimliğiyle özdeşleştirdi. İzmir ile en çok eşleştirilen kişilik özellikleri ise ‘seçkin, eğlenceli, cana yakın, çağdaş, dinamik sevimli, görgülü, bilgili ve kültürlü oldu.

3 bin 687 kişiye soruldu

İZKA Genel Sekreteri Dr. Ergüder Can, İzmir Kentsel Pazarlama Stratejik Planı’na altyapı oluşturması amacıyla, Avrupa, ABD ve Orta Doğu’da 10 şehirde 291 turist ile Türkiye’nin çeşitli illerindeki iş adamları, yatırımcılar ve fikir liderlerinin de bulunduğu 3 bin 687 kişiyle anket çalışması yaptıklarını söyledi. Sonuçları açıklayan Can, İzmir’de ikamet edenlerin yüzde 83’ünün kentte yaşamaktan mutlu olduğunu, fikir liderlerinin yüzde 72’sinin İzmir’de yaşıyor olmayı dilediğini belirtti. Can, İzmir’e yatırım yapan iş adamlarının, öncelikle lojistik avantajı, ham maddeye yakınlığı ve yetenekli iş gücünden dolayı İzmir’i tercih ettiklerini dile getirdi.

Seçkin, eğlenceli, cana yakın

Can, “İzmir bir insan olsaydı nasıl kişilik özellikleri olurdu” sorusuna verilen yanıtları ise şöyle aktardı: “Tüm gruplar İzmir’i kadın, bekar, genç ve iyi eğitimli bir insan kimliğiyle özdeşleştirdi. İzmir ile en çok eşleştirilen kişilik özellikleri ise seçkin, eğlenceli, cana yakın, çağdaş, dinamik sevimli, görgülü, bilgili ve kültürlü. ‘İzmir’in rengi ne olurdu’ sorusuna ise Türkiye geneli ve İzmir’de yaşayanlar, fikir liderleri, iş dünyası, İzmir’in rengini ‘mavi’ olarak tanımladı.”
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı