Ege Haberleri

EGE

  İzmir kadın işsizlerde şampiyon

  Hürriyet Haber
  08.09.2014 - 01:07 | Son Güncelleme: 06.09.2014 - 16:36

  Gediz Üniversitesi Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nursel Aydıner Avşar, İzmir’in istihdam durumunu araştırdı,İzmir’de her 4 gençten birinin iş bulamadığını, lise mezunlarının yüzde 18.7’si, üniversite mezunlarının da yüzde 13.2’si işsiz olduğunu ortaya koydu.

  Yrd. Doç. Dr. Avşar’ın başta TÜİK istatistikleri olmak üzere istihdam verileri üzerinde yaptığı incelemeye göre İzmir’de işsizlik kronikleşen sorun haline geldi. Son 10 yılda Türkiye’nin 3’üncü büyük şehrinde işsizlik yüzde 14 ile ülke ortalaması olan yüzde 10.8’in üzerinde seyretti. Kentte işsizlik 2013’te ise yüzde 15.4’e yükseldi, Türkiye genelinde bu oran yüzde 9.7 olarak gerçekleşti. İzmir; Batman, Mardin, Siirt, Şırnak, Diyarbakır ve Şanlıurfa’nın ardından işsizliğin en yüksek olduğu 7’nci il oldu. İstanbul yüzde 11.2 işsizlik oranıyla 14’üncü, Ankara yüzde 10.2 ile 19’uncu sırada yer aldı.

  Yrd. Doç. Dr. Avşar’ın tespitlerine göre İzmir, hem erkek hem kadın istihdamı açısından Türkiye genelinin gerisinde, kadınlar için durum daha da kötü. Yüzde 22.5 kadın işsizlik oranıyla Türkiye birinciliği İzmir’in. 15-24 yaş arası genç nüfusta da tablo olumsuz. Gençlerde işsizlik ülke ortalaması yüzde 18.8, İzmir’de ise yüzde 26.9; kentte 4 gençten biri iş bulamıyor. Genç kadınlarda oran yüzde 37.4 ile daha da yüksek.

  İzmir’de en yüksek işsizlik yüzde 18.7 ile lise ve dengi meslek okulu mezunları arasında. Üniversite mezunları arasında işsizlik yüzde 3.2 ile yine Türkiye ortalamasının üstünde. Eğitimli kadınlar, erkeklere göre çok daha olumsuz bir durumla karşı karşıya. Lise ve dengi meslek okulu mezunu kadınlarda işsizlik yüzde 29.6 iken, erkeklerde bu oran yüzde 12.9 düzeyinde. Aynı şekilde üniversite mezunu kadınların yüzde 18.8’i işsizken, erkeklerde bu oran yüzde yüzde 8.9 ile daha aşağıda.

  Yrd. Doç. Dr. Nursel Aydıner Avşar, İzmir’de işsizliğin ülke ortalamasının üzerinde seyretmesi ve giderek artmasında göç ile işgücüne katılım oranının özellikle kadınlarda yüksek olmasının etkili olduğuna dikkat çekti. Yrd. Doç. Dr. Avşar, "İzmir’e gelen yüksek iç göç, işgücü piyasası üzerindeki arz yönlü baskıyı artırmakta, daha çok insanın iş aramasına ve bulamamasına yol açmakta. İstihdam yaratacak yatırımların yetersiz kalması da artan iş talebine cevap verilememesine ve işsizliğin yüksek seyretmesine yol açıyor. Devlet teşviklerinin ve kamu yatırımlarının artırılması ile istihdam yaratma kapasitesi yüksek sektörlerin öncelikli olarak hedeflenmesi, İzmir’de işsizlikle mücadelede başlıca çözüm yollarından biri olarak görülmeli. Bir diğer nokta da iş arayanların var olan açık pozisyonlarla eşleşmesinde önemli rol oynayan istihdam bürolarının ve meslek kursları gibi kurumsal yapıların daha etkin şekilde kullanılması" dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı