Ege Haberleri

  İzmir’in turizm elçisi olacağım

  Mustafa OĞUZ / İZMİR, (DHA)
  25.11.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan’ın davetlisi olarak geçen hafta kente gelip kardeş şehir anlaşmasını imzalayan, New York’un en büyük merkezlerinden biri olan Brooklyn’in Belediye Başkanı Marty Markowitz, İzmir’e hayran kaldığını söyledi.

  Kentten ayrılan Markowitz, ülkesinde İzmir’in fahri turizm elçiliğini üstleneceği dile getirdi. 8 bin 500 yıllık bir tarihi geçmişe sahip kentte, çok farklı medeniyetlerin yüzyıllarca barış içinde bir arada yaşadığı öğrendiğini belirten Markowitz, bu değerlerin kıymetinin bilinmesi gerektiğini vurguladı.
  Büyük mutluluk
   İzmir’e ziyaretinin Amerikan haber sitelerinde önemli ölçüde yer aldığını ve 2010 yılında bu ziyaretin meyvelerinintoplanaya başlanacağını belirten Markowitz,“Kentin özellikle Kemeraltı ve Agora bölgeleri beni çok etkiledi. Her köşeyi döndüğünüzde bir tarihi değerle karlışılaşıyorsunuz. Belkide, içindeki tarihi ve kültürel değerleri ile dünyanın en büyük açık hava çarsısı burada. Bence bütün Amerikan vatandaşları bu kenti gelip görmeli. Bunun için büyük çaba harcayacağım” dedi. Eşi Jenie’nin de İzmir’i tanımaktan ve bu kentte alışveriş yapmaktan büyük mutluluk duyduğunu belirten Markowizt, kendisinin de Türkiyeli bir Musevi olduğunu söyledi. Konak Belediye Başkanı Dr. Hakan Tartan, İzmir’in tüm dünyada tanınması ve hatırı sayılır bir turizm kenti olması için çaba harcadıklarını belirterek “Artık İzmir kabuğunu yırtıp, dünyada en çok görülmek için tercih edilen bir kent olmalıdır. Biz bu konuda uluslarası bir adım attık” dedi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı