Ege Haberleri

EGE

  İzmir’in sorunları Ankara’ya taşındı

  Burcu TANER / İZMİR, (DHA)
  25.08.2009 - 21:49 | Son Güncelleme:

  İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu kentin gelişimi için hükümet desteği gereken öncelikli beş önemli konu için Ramazan’dan sonra Başkent yollarına düşecek.

  izmir Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde “İzmir için elele” sloganıyla  üçüncüsü toplanan izmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu kentin gelişimi için hükümet desteği gereken öncelikli beş konu için Ramazan’dan sonra ankara yollarına düşecek. Oluşturulacak heyet, VOB’un izmir’de kalması, kentin sağlık merkezi haline gelmesi, izmir Körfezi ve Gediz Havzası’ndaki kirlilik sorununun çözülmesi, İstanbul-İzmir otoyolunun eşzamanlı olarak inşa edilmesi ve kentte bir Ege Medeniyetler Müzesi kurulması için hükümet yetkililerinin kapısını çalacak.

  57 katılımcıyla toplantı

  Üç aydır iş dünyasının ve sivil toplum örgütlerinin yoğun katılım sağladığı 3. izmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu toplantısı, Tarihi Havagazı Fabrikası’nda gerçekleştirildi. Yaklaşık üç saat süren toplantıda 57 katılımcı fikir alışverişinde bulundu. Katılımcılara seslenen Aziz Kocaoğlu, toplantıların kente büyük bir moral verdiğini ve izmir’in öncelikler listesinin birlikte belirlenerek yol haritası çizileceğini açıkladı.

  Toplantı sonrası Kurul’un ciddi işler yapacağına inandığını söyleyen Kocaoğlu, yoğun katılımdan memnun kaldıklarını belirtti.

  Eylem planları yapılacak

  Sözkonusu görüşmelerde izmir’in hükümet nezdinde çözülecek sorunlarını tespit ettiklerini söyleyen Kocaoğlu, dördüncü toplantıda yerel yönetimlerin projelerini geliştirme, beşinci toplantıda ise özel sektörün sorunlarının çözümü konularında toplanacaklarını duyurdu. Kocaoğlu, “Eylem planlarını hazırlayıp, iyice dersimize çalışarak, Ramazan ayı sonrası hükümet yetkilileriyle görüşeceğiz. Gerekiyorsa sayın Cumhurbaşkanına, Başbakan’a ve ilgili bakanlara sorunlarımızı ileteceğiz” diye konuştu.

  KÖRFEZ KİRLİLİĞİ

  Öncelikli konulardan birinin de izmir Körfezi ve Gediz Havzası’ndaki kirlilik problemi olduğuna değinen Kocaoğlu, “Bu da hayati önem taşıyor. Gediz Havzası’ndaki kirlilik Körfez’i de etkiliyor. Belediye olarak temizlik için büyük bedeller ödüyoruz. Çevre ve Orman Bakanlığı’nın da Gediz Havzası için çalışma yaptığını biliyoruz. Hükümet nezdinde ele alınması için uğraşacağız” dedi.

  OTOYOL YAPILSIN

  İstanbul-İzmir Otoyolu’nun biten ihalesiyle birlikte yolun yapımının istanbul’dan başlayacağını hatırlatan Kocaoğlu, bunun da üçüncü bir sorun olduğunu kaydetti. Kocaoğlu, yol yapımının izmir ve istanbul’dan eş zamanlı başlatılması için de çalışma yürütme konusunda uzlaştıklarını belirtti.

  VOB ÇALIŞMALARI

  Kentin kalkınması için hükümetin yapacağı işler konusunda beş madde belirlediklerini anlatan Kocaoğlu, bu maddelerden ilkinin Vadeli İşlemler ve Opsiyon Borsası’nın izmir’de kalması ile ilgili gerekli yasal düzenlemelerin yapılması olduğunu söyledi.

  SAĞLIK MERKEZİ

  Kocaoğlu, belirledikleri son konuyu da, izmir’in EXPO 2015’e adaylığı sürecinde gündeme gelen kentin sağlık merkezi olması için gerekli çalışmaların oluşturduğunu aktardı. İnciraltı, Çeşme ve Seferihisar’da sağlık turizminin teşvik edilmesi için hükümetten destek isteyeceklerini dile getirdi.

  BİR MEGA MÜZE

  İkinci olarak izmir’in tarihi zenginliklerinin sergileneceği bir müze eksikliğine işaret eden Kocaoğlu, “Mega Müze” ya da “Ege Medeniyetleri Müzesi” adıyla bir müze kurulması için Kültür ve Turizm Bakanlığı başta olmak üzere ilgililerden destek isteneceğini dile getirdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı