Ege Haberleri

EGE

  İzmir’in önü açık fırsat kaçmasın

  Mete Tamer OMUR / HÜRRİYET
  29 Ekim 2011 - 00:00Son Güncelleme : 29 Ekim 2011 - 01:49

  Dalan: Bugün kentin, sanayi, turizm ve EXPO gibi büyük hedefleri var. Bu, ‘İzmir kan kaybediyor, eriyor’ gibi söylemlere iyi bir yanıt. Şu anda çok kaliteli bir kadro var, bu bir şans, kaçırmamak gerekiyor.

  İZMİR Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Üyesi Fatih Dalan, kent ekonomisine yönelik önemli açıklamalarda bulundu. İzmir’in bugün geçmişini arayan bir kent olduğunu söyleyen Dalan, “İzmir, geçmişte büyük sanayi kuruluşlarını barındıran, tarım ve sanayiyi entegre etmeyi başarmış bir kentti. Bankası, büyük holdingleri ve güçlü sivil toplum kuruluşlarıyla söz sahibiydi. 80’li yıllarda İzmir, kaybeden şehir konumuna geldi. 2000’li yıllarda ise kayıp 20 senesini telafi için kendine hedef koydu. Bu doğrultuda İzmir, son 10 yılda sivil toplum örgütlerinde, oda ve borsalarda çok donanımlı insanların yetişmesiyle birlikte, kayıp yıllarını telafi etmeye başladı. Bugün kentin, sanayi, turizm ve EXPO gibi büyük hedefleri var. İzmir’in önü açık. ‘İzmir kan kaybediyor, eriyor’ gibi söylemlere iyi bir yanıt. Şu anda çok kaliteli bir kadro var, bu bir şans. Bunu kaçırmamak gerekiyor” dedi.

  İZMİR PARLAYAN YILDIZ

  Fatih Dalan, kurulan marinalar, İzmir-İstanbul Otoyolu, raylı sistemlerle kentin Akdeniz’in parlayan yıldızı haline geldiğini ifade etti. Dalan, “Ancak daha yapılacak çok şey var. İzmir’in yeniden planlanması açısından Bayraklı’da yeni bir kent kuruluyor. Bunun önündeki bürokratik engeller kalkmalı. Gecekondu sorunu var. Kente giriş bölgeleri sorunlu. Bunların düzenlenmesi lazım. Siyasi tercihimiz ne olursa olsun son beş yılda AK Parti’nin İzmir’e çok ciddi ivme kazandırdığın görüyorum. Bu değerlendirmeyi objektif bir açıdan yapıyorum” diye konuştu.

  EXPO 2020’Yİ ALIRIZ

  EXPO’yla ilgili de değerlendirmelerde de bulunan Fatih Dalan, EXPO 2015 için güzel bir çalışmanın olduğunu dile getirdi, “Burada unutulan bir şey var. Bugüne kadar hiçbir kent ilk başvurduklarında EXPO’ya ev sahipliği yapamadı. Şu anda 2020 süreci ise çok sağlıklı gidiyor. EXPO 2020’nin patronunun İzmir Valisi olması çok önemli. Ayrıca, İTO İş Merkezi’nin bir katının EXPO ofisi olarak ayrılması da örnek bir davranış. EXPO 2015’de görev yapan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, bizim için büyük şans. Bu artılar bir araya geldiğinde EXPO 2020 konusunda iyi gittiğimizi söyleyebilirim. İzmir EXPO 2020’yi hak ediyor ve bu kez alacağına inancım tam” dedi.

  MARKA İÇİN SÜPER LİG KAÇINILMAZ

  Bir kentin marka olması için Süper Lig’de takımının olması gerektiğine dikkat çeken Fatih Dalan, yeni statların yapılması gerektiğini, böyle olunca taraftarın takımı daha iyi sahiplendiğini dile getirdi. Dalan, “Şu anda İzmir’de Süper Lig’e en yakın takım Göztepe. Onlara destek olmak için hantal bir yapıya sahip olan Atatürk Stadı’nı yıkarak, yenisi yapılabilir. 49 yıllığına kiraya verilebilir. Karşıyaka için son sözü Başkan Aziz Kocaoğlu koydu. Karşıyaka için stadı, Büyükşehir yapacak. Altay’ın Alsancak Stadı var. Buca ise kendi stadını yapmıştı zaten ve elde ettikleri başarılar ortada” diye konuştu.


   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı