Ege Haberleri

  İzmir’in nostaljik halk eğlenceleri

  Hürriyet Haber
  27.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ramazan gecelerinin ilginç tipleri Hacivat, ateş yutan animatör, eski sokak kabadayıları, kantocular ve fasıl grubu ücretsiz gösterileriyle alkışlanıyor.

  İZMİR Büyükşehir Belediyesi’nin Tarihi Havagazı Fabrikası’nda başlattığı “Nostaljik Halk Eğlenceleri” İzmirliler’e güzel Ramazan geceleri yaşatıyor. Bayrama kadar düzenlenecek olan ücretsiz Ramazan eğlenceleri haftada dört gün yapılıyor ve büyük ilgi görüyor.Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen organizasyonla, İzmir Sanat Etkinlikleri Merkezi’nin (İSEM) yönettiği ve rol aldığı “Nostaljik Halk Eğlenceleri”, Tarihi Havagazı Fabrikası’nda İzmirliler’le buluşuyor. Etkinliklerde ziyaretçileri eski Ramazan gecelerinin vazgeçilmezlerinden olan şerbetçi, macuncu, niyetçi ve pamuk helvacılar karşılıyor. Ateş yutan ve top çeviren animatörleri büyük bir heyecan içinde seyreden İzmirler, daha sonra sahne gösterilerini izliyorlar. Devlet Tiyatrosu ve konservatuvar oyuncularından oluşan, akademisyen ve sanatçıların yönetimindeki ekibin hazırlayıp sunduğu İbiş, Hacivat-Karagöz, Kavuklu ve Pişekar, fasıl grubu, kadınlar korosu ve kantocular, izleyenleri eski Ramazan gecelerine götürüyor.

  Kantocu Katina’nın eskimeyen aşkı

  Eski Ramazan eğlencelerini izlemeye giden kabadayıların ve ailelerin de izleyici olarak canlandırıldığı eğlencede, “Kantocu Katina”nın aşkının peşine düşen kabadayılar sahneyi basarak, kavga ediyor. Gösterileri beğenen İzmirliler sanatçıları uzun süre alkışlıyorlar.

  İzmir’in nostaljik halk eğlenceleri

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı