Ege Haberleri

EGE

  İzmir’in iki önemli ulaşım projesi aynı noktada kesişti

  Utku BOLULU / İZMİR (DHA)
  24 Haziran 2013 - 12:48Son Güncelleme : 24 Haziran 2013 - 12:54

  İZMİR’de bu hafta kent trafiğini etkileyecek iki önemli proje heyecanı yaşandı. Buca’daki trafik sıkışıklığını azaltacak, Yeşildere üzerinde otogara bağlantıyı sağlayacak “Uçan Yol” adı verilen Meles Deresi ve banliyo hattı üzerinden geçen köprülü kavşağın da yeraldığı projenin ihalesi 20 Eylül’de yapıldı. İki yıldır kamulaştırması süren proje 18 ayda tamamlanacak.

  Öte yandan Konak Bahri Baba Parkı ile Yeşildere’yi bağlayacak Konak Tünelleri’nin temeli de yarın atılacak.

  Uyum şart görüşmeleri

  Yeşildere yolunun Karayolları ağına alınmasından sonra Büyükşehir Belediyesi’yle uyum konusunda bir görüşme yapıldı. Entegrasyonun yararlı olacağı, işbirliği yapılması konusunda temenni görüşleri açıklandı.

  Karayolları, Büyükşehir’in taslak projedeki yonca kavşağa uymasını istedi. Büyükşehir ise Uçan Yol’daki kavşakların yapılacağını, Karayolları’nın tünel çıkışı için bir başka noktayı seçmesini bildirdi. Ancak, Ulaştırma Bakanlığı ve Karayolları Genel Müdürlüğü, Yeşildere Caddesi’nin karayolu ağı içine alındığını, bu nedenle tali yolların ana yola uymasının yasa gereği olduğunu belirterek, Büyükşehir’e revizyonda ısrarcı oldu.

  İzmir’in iki önemli ulaşım projesi aynı noktada kesişti

  Sorunu taraflar çözecek

  İkiztepe-Konak- Doğanlar İzmir Kent Geçisi projesi kapsamında değerlendirilen Konak Tünelleri, Kordonyolu bölümünün iptali nedeniyle, alternatif kabul edilerek projede revizyon yapıldı. Ulaştırma Bakanlığı ve Karayolları ile Büyükşehir’in önümüzdeki süreçte bir araya gelip sorunu çözmesi bekleniyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı