Ege Haberleri

EGE

  İzmir’in Hazine’ye hiç borcu kalmadı

  İZMİR (DHA)
  09 Temmuz 2012 - 00:00Son Güncelleme : 08 Temmuz 2012 - 15:03

  Hazine’ye olan borçlarını 2012 yılı sonunda bitireceğini açıklayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, yüklü ödemelerle hedefinden altı ay önce sıfırladı. 2004’ten bu yana toplam 1 milyar 394 milyon 800 bin TL ödeyen İzmir’in, Haziran sonu itibariyle Hazine’ye borcu kalmadı.

  HAZİNE’ye borcunu düzenli ödemelerle 2012 yılı sonunda bitirmeyi hedefleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi, “hedefinden 6 ay önce” sıfırlamayı başardı. Hazine Müsteşarlığı’na vadesi geçmiş hiçbir borcu bulunmamasına rağmen, Belediye yönetiminin vadesi gelecek borçlara yönelik yıllar boyunca planlı olarak yaptığı yüklü ödemeler, İzmir’in mahalli idareler arasında borçsuzluk zirvesinde yer almasını sağladı. 4749 Sayılı Kanun kapsamında Hazine alacaklarından yapılan tahsilat tablosunda en başta yer alan İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2004 yılından bu yana toplam 1 milyar 394 milyon 800 bin TL borç ödedi.
  İzmir Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşları, 2004-2012 döneminde yaptığı düzenli ödemelerle Hazine Müsteşarlığı’nın Mayıs ayı sonu itibari ile gerçekleştirdiği toplam tahsilatın tek başına yüzde 30.34’ünü oluşturdu. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin sadece 2012 yılı içinde (Mayıs sonu itibariyle) ödediği borç miktarı 152 milyon 300 bin TL olarak gerçekleşti. İzmir’in Hazine Müsteşarlığı’na olan borçlarını bitirmesiyle, vapur, tramvay, trafik yönetim sistemi gibi yüksek tutarlı projelerin yatırımlarının öz kaynaklarla da desteklenebilmesinin sağlanabileceği belirtildi.
  Notu da yükseldi
  Moody’s tarafından mali tabloları incelenen İzmir Büyükşehir Belediyesi kredi notunu 21 Haziran’da iki kademe birden yükseltmişti. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yerel ve yabancı para cinsinden uzun vadeli “Ba2” olan kredi notu “Ba1”e; “A3.tr” olan ulusal uzun vadeli notu da “A1.tr”ye çıkmıştı. Ünlü derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings de, Türkiye’nin kredi notu paralelinde İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin yerel ve yabancı para cinsinden uzun vadeli “BB+” olan kredi notunu ve “AA” olan ulusal uzun vadeli notunu teyit ederken, 2011 yılında belediyeler arasında en iyi bütçe performansına imza attığını belirtmişti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı