Ege Haberleri

EGE

  İzmir’in geride kalması haksızlık

  Burcu TANER / İZMİR, (DHA)
  25.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Küresel krizin etkilerini aşan Türkiye’nin büyümeye başladığını belirten İTB Başkanı Işınsu Kestelli, “Ancak İzmir’in birkaç adım arkada yürümek zorunda bırakılması rahatsız ediyor” dedi.

  İZMİR Ticaret Borsası (İTB) Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, Kasım ayı itibariyle Türkiye’de sigortalı işçi sayısı yüzde 10.5 artarken İzmir’de oranın yüzde 9.5 olduğuna dikkat çekerek, “Bu kentin, Türkiye’nin birkaç adım arkasında yürümek zorunda bırakılması haksızlık. İzmir’i Meclis’te temsil edecek vekillere çok önemli sorumluluk düşüyor” dedi.
  Dünyada küresel ekonomik krizin etkilerinin azalmasıyla Türkiye’de de büyüme ve ihracat artışı yaşandığını kaydeden Kestelli, bu gelişmelerin geleceğe umutla bakmalarını sağladığını ifade etti. Ancak Türkiye’nin büyümek için daha yüksek bir büyüme ivmesi yakalaması gerektiğini belirten Kestelli, “Bugün gelişmekte olan ülke konumundaki Türkiye, dünyanın 10 büyük ekonomisi arasında girdiğinde gerçekten gelişmiş ülke olabilecek mi” sorusuyla Türkiye’nin altyapıdan enerjiye, insan kaynağından teknolojiye kadar pek çok kriteri yeniden değerlendirmesi gerektiğine işaret etti.

  YENİ İVME ŞART

  · İş dünyası olarak siyaset üstü bir düşünceyle İzmir’in yeni bir ivmeye ihtiyacı olduğunu belirten Kestelli, “Bu düşüncelerimizi siyasi parti il başkanlarına da ilettik. İl başkanlarından İzmir’in EXPO 2020 adaylığı için kenetlenmelerini ve seçimlerde İzmir’den aday gösterilecek isimlerin, bu kenti bilen, bu kenti yaşayan ve bu kente katkı verecek isimler olması konusunda hassasiyet istedik. İzmir’in buna çok ihtiyacı var” diye konuştu.

  İTB 120 YAŞINDA

  · 2011 yılının İTB’nin 120’nci kuruluş yıldönümü olduğunu hatırlatan Kestelli, geçen yıl Borsa’nın işlem hacminin 2009 yılına oranla yüzde 32 artarak 5.1 milyar TL’ye çıktığını, dolar bazında da yüzde 14 büyüdüklerini söyledi. İTB Meclis Başkanı Halit Kaya ise tarım sektöründe istihdam artışının sürdüğünü, bu iyimser göstergelerin istikrarlı olması gerektiğini ifade etti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı