"Bülent Katarcı" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Bülent Katarcı" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Bülent Katarcı

İzmir’in 2. büyük sağlık üssü DEÜ

DOKUZ Eylül Üniversitesi Hastanesi, toplam 1000 yatak kapasitesi ile yılda 1 milyon 114 bin hastanın toplam 47 poliklinikte tedavi olduğu, yılda 57 bin ameliyatın gerçekleştirildiği Türkiye’nin önde gelen sağlık kuruluşlarından birisi olarak hizmet veriyor.
Üniversitenin dört yıldır rektörlüğünü sürdüren, DEÜ Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Füzün, gerek sağlık eğitimi, gerekse sağlık hizmeti konusunda dünya standartlarında bir kurum olduklarını belirterek, şöyle anlattı;
“Türkiye’nin en iyi sağlık hizmeti veren kurumları arasında ilk sıralarda yer alan hastanemizde öğretim üyelerimiz bir yandan Türkiye’nin ihtiyacı olan genç hekimleri yetiştirirken, diğer yandan sundukları kaliteli sağlık hizmeti ile halkın yaşamsal ihtiyacına cevap veriyor. Hastanemiz, kaliteli insan gücünü destekleyen tıbbi ekipman ve donanımla da Türkiye’nin öncü kurumları arasındadır. Son üç yıl içerisinde Kadın Hastalıkları ve Doğum, Üroloji Anabilim Dalları ile Merkez Laboratuvarı’nın akreditasyonu yapılmış, tıbbi sarf ve malzemede barkod otomasyonuna geçilmiştir. Gündüz Tedavi Merkezi, Patoloji, Göğüs Hastalıkları Anabim Dalları, Psikiyatri Kliniği, Faturalama Birimi ve Poliklinikler girişi yenilendi, fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmet imkanlarımızı genişletmek amacıyla Kaya Termal Otel ile anlaşma yapıldı. Tüm bu düzenlemelerle hasta memnuniyetinin yüzde 97’lere ulaştığı hastanemize yeni ameliyathane ve yoğun bakım ünitesi kazandırmak için de çalışmalarımız sürüyor.”
Sadece İzmir değil, tüm Ege, hatta Türkiye’den hasta kabul eden hastanenin Başhekimliğini Prof. Dr. Mehmet Ali Özcan, Tıp Fakültesi Dekanlığını ise Prof. Dr. Tülay Canda yürütüyor.

ÇOCUK TEDAVİSİ
İzmir’e yaptığı sayısız yardımlarla sembol isim olan merhum hayırsever Salih İşgören’in, Dokuz Eylül Üniversitesi Sağlık Kampusü’nde inşa ettirdiği Çocuk Nisan 2012’de hizmete girdi. 5 katlı çocuk hastanesi 135 yatak kapasitesi, 14 poliklinik, 7 servis ve 7 yoğun bakım ünitesi ile İzmir’de sektöre can verecek yeni merkezlerden birisi oldu. 14 poliklinikte hasta kabul edilen Nevvar-Salih İşgören Çocuk Hastanesi, 10 bin metrekare kapalı alandan oluşuyor ve 87 metre uzunluğundaki bir tünel bağlantısı ile Erişkin Hastanesi’ne bağlanıyor.

 

İzmir’in 2. büyük sağlık üssü DEÜ
2011 İSTATİSTİKLERİ

Yatak sayısı: 1000
Poliklinik hasta: 1.114.667
Yatan hasta: 60.708
Yıllık doğum: 1265
Ameliyat sayısı: 57.094

Öğretim Üyesi sayısı:
Profesör: 265, Doçent 97, Yardımcı Doçent: 50, Öğretim Görevlisi: 23, Uzman Doktor: 94, Asistan doktor: 483, Hemşire: 757

 

X