"Adnan Kaya" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Adnan Kaya" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Adnan Kaya

İzmir’i ısıtan adam

Burçin Yandımata... İzmirgaz Genel Müdürü... Yedi yıldır, İzmirlileri konforlu, çevreci ve ekonomik enerjiyle tanıştırmak için tam yedi yıldır gece gündüz demeden çalışıyor. İşine aşık bir insan. İzmir’de gecekondular dahil doğalgazsız konut ve işyeri bırakmamakta kararlı. Türkiye’nin altını nasıl petrol borularıyla döşediyse şimdi de İzmir’i bir uçtan diğerine doğalgaz borularıyla sarmak için ekibiyle birlikte canla başla çabalıyor. Yoğun temponun stresini ise mutfakta atıyor. Balık ve salatada iddialı, üstüne tanımıyor. Çiçeklere de çok düşkün. Balkonunda yok yok. Aynı zamanda iyi bir sinema ve müzik koleksiyonuna sahip. Tarih ve arkeolojiyi de yakından takip ediyor. O anlattı, biz dinledik...

HAYAT FELSEFESİ
Hayat hem çok kısa hem de çok uzun. O nedenle insanlarla iyi geçinirim. Birçok kişinin hatasını art niyet yoksa tolere ederim. Bu dünyada paylaşılamayacak bir şey yok.

GÜNE BAŞLANGIÇ
Çiçeklerimle ilgilenirim

* Genelde 23.00-24.00 arası yatarım. Saat 07.00’de kalkarım. Evden işe gitmek için 08.00 gibi çıkarım. Aradaki sürede tıraşımı olur, duşumu alır, giyinir, balkona çıkar çiçeklerimle ilgilenirim.

OTOMOBİL
Trafikte hiç acelem yoktur

* İlk arabam 2000’de aldığım birinci el lacivert Renault Clio’ydu. Sonrasında işimden dolayı her türlü otomobili kullandım. Şu an kişisel aracım yok. Şirkete ait Mercedes E250 var.
* Gün içinde bir yere giderken şoför kullanıyorum, sonrasında direksiyon benim.
* İyi bir sürücü olduğumu düşünüyorum. İddialıyım. Çünkü sürat yapmam. Limitler neyse uyarım. Trafikte acelem yoktur. Karşımdakilere saygı gösteririm. Hata yapabileceklerini düşündüğüm için onları tolere edebilecek şekilde araba kullanırım.
* Bir otomobil satın alırken markasına, sağlamlığına, motor gücüne, güvenlik paketine bakarım.
* Hayalimdeki araba Audi A5...

BESLENME
Her öğün balık yiyebilirim

* Beslenmesi çok iyi olan biri değilim. Sabahları genelde kahvaltı yapmamaya alışmış bir bünyem var. Kahvaltı yaparsam (ki, bu tost gibi hızlı tüketilecek bir şey olur) öğlen yemek yemem.
* Yok eğer kahvaltı yapmamışsam işyerinde çıkan yemekten yerim. Dışarıdaysam tercihim balık olur. Her zaman balık yiyebilirim. Özellikle de Karadeniz balığı hoşuma gider. Kırmızı ete de düşkünüm. Zeytinyağlıları da severim. Sebzeyle ise aram iyi değildir.
* Akşamları yine balık tüketirim. Evde haftanın dört günü mutlaka balık olur. Salataya da çok önem veririm. Birkaç çeşit olsun isterim.
* Ara öğünüm yoktur. Ortalama üç fincan kahve, 15 bardak da çay içerim.
* Mükellef sofra aramam. Zira yıllarca dağda, arazide, şantiyede çalıştım. Yemek o nedenle benim için karnımı doyurmak demek.
* Mutfağı severim, sık sık da girerim. İyi de yemek pişiririm. Balık ve salatam ünlüdür. Gerekirse hamur da açarım, börek de yaparım.
* Mutfak aynı zamanda benim için kafayı dağıtma yeridir.

İzmir’i ısıtan adam

MEKAN
Hijyen, kalite, iyi servis

* İzmir’de; Deniz Kent, Balık Pişiricisi Veli Usta, Recies, (Alaçatı’da) Kaptanın Yeri, Altınkapı.
* Ankara’da; Park Fora, Trilye, Washington, Köşebaşı.
* İstanbul’da; Florya’daki et, Boğaz’daki balık restoranları.
* Yurtdışında; genelde iş amaçlı giderim, konuk olduğum insanlar nereye götürürse orada yerim.
* Bir mekanda temizlik, hijyen, kalite, lezzet, iyi servis ve güleryüz ararım.

SPOR
Bir dönem hentbol oynadım

* Eskiden iyi bir sporcuydum. Okul takımında ve mahalle arasında hentbol, basketbol, futbol oynadım.
* Şantiyelerde çalışırken günde ortalama 15-20 kilometre yürüdüğüm olurdu.
* Şimdi spora zamanım yok. Sadece eve gidince havuzda yürüyorum.
* Ölümüne BJK’liyim.

TATİL
Hedef Kazdağları’nda tatil
* Benim için tatil deniz, kum, güneş değil. Hayalim; göl kenarında, yeşili bol, sessiz, kitap okuyabileceğim bir butik otelde dinlenmek. Hedefimde Kazdağları var.
* Geçen yıl çocuklarla 15 gün Antalya’ya gitmiştik. Bu sene böyle bir zaman yaratamadık. Hafta sonlarını değerlendirmeye çalıştık.

HOBİ
Otobüs bileti biriktirirdim

* Son 5-6 yıldır en büyük hobim çiçek yetiştirmek. Her akşam ve sabah yarımşar saatimi onlara ayırıyorum. Ekiminden bakımına her şeyiyle kendim ilgileniyorum.
* Film seyretmeyi seviyorum. 200 civarında orijinal DVD’den oluşan arşivim var. Emeğe saygım sonsuz. O nedenle bilgisayardan indirmem, kopya asla satın almam.
* Müzikle de aram iyi. Zengin arşivim var. Her türlüsünü dinlerim, ayırmam. Ama Türk Sanat Müziği’nin yeri ayrı. İzmirgaz TSM Korosu’nun kuruluşunda bu anlamda emeğim var.
* Tarihe de meraklıyım. Tarih kitapları okumayı, tarihi anlatan filmleri seyretmeyi severim. Boru döşemek için kazdığımız yerlerde çıkan tarihi eserler nedeniyle arkeolojiyle de ilgiliyim.
* Gençliğimde bir dönem şehirlerarası otobüs firmalarının biletlerini biriktirdim. Pul ve para koleksiyonum da vardı.
* Seyahati, özellikle de trenle gezmeyi çok severim. Zamanım varsa ve oraya demiryoluyla ulaşabiliyorsam yataklı treni tercih ederim. Beni hem dinlendiriyor hem de rahat ediyorum.

İzmir’i ısıtan adam

KARİYER
Nerede boru hattı, oradaydım

* Hacettepe Üniversitesi Zonguldak Mühendislik Fakültesi mezunuyum.
* Askerlik sonrası girdiğim Botaş’ta 1988-2001 yılları arasında yapılan tüm istasyonlar ve ana boru hatlarında mühendis, başmühendis, müdür olarak görev yaptım.
* 2002-2005 yılları arasında da Bakü-Tiflis-Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı’nda çalıştım.
* Son yedi yıldır da İzmirgaz Genel Müdürlüğü görevini sürdürüyorum.
* Küçükken kaptan olmayı çok isterdim. Ama makine mühendisi oldum, çok da mutluyum. Bir daha dünyaya gelsem yine makine mühendisi olmak isterdim. Doğru seçim yaptığıma inanıyorum.

TOPLANTI
Kısa sürsün, işimize bakalım

* Bir yerde çok toplantı varsa orada iş üretildiğine inanmıyorum. Konu belli ise kısa sürede bitirelim, başka işlerimize bakalım isterim.

MODA
Sabah takım, akşam ise spor

* Mesai saatlerinde takım giyinirim, mutlaka kravat takarım. Temiz giyinmeye özen gösteririm.
* İş sonrası spor giyinirim. Daha rahat ettiğim için genellikle sıfır yaka tişört giyerim. Kot severim. Ayakkabı olarak da espadril tercih ederim.
* Favori renklerim siyah ve laciverttir. Gömlekte ağırlıklı olarak beyaz ya da çok açık mavi
* Alacağım şeyi kafamda olgunlaştırdıktan sonra mağazaya giderim. Bu nedenle çok kısa sürede beğenirim. İyi müşteriyimdir.

SOSYAL MEDYA
Oğlanları takip için girdim

 * Facebook’ta varım. 400’e yakın arkadaşım var. Facebook’a iki oğlumun ne yaptığını görmek için girdim. Ancak sonra yıllardır görmediğim arkadaşlarımla buluştum. Her gün girmem. Girdiğimde de en fazla 15-20 dakika ayırırım. Hiçbir şey paylaşmam. Mesaj da atmam. Twitter’da ise yokum.

SEVİMLİ DOSTLAR
Bahçeli evim olmadan almam

* Küçükken kurt köpeğimiz vardı. 13 yıl beraber yaşadık. Yine bir dönem şantiyelerde besledim. Ama şu an yok. Zira, apartmanda hayvan beslenmesine karşıyım. Bence eziyet. Bir gün bahçeli bir evim olduğunda yine almak isterim.

ASTROLOJİ
Romantik ve merhametliyim
* Balık burcuyum. Ama takip etmem. Hiç merakım olmadı. Günlük fal, burç kitabı vs okumam. Hayatımı burçlar üzerine kurmam. Romantik ve merhametli olduğum söylenir.

X