Ege Haberleri

EGE

  İzmir 'geri dön' diyor

  Elif DEMİRCİ / İZMİR, (DHA)
  12 Mayıs 2010 - 00:00Son Güncelleme : 11 Mayıs 2010 - 20:56

  CHP Genel Başkanlığı’ndan kaset skandalıyla istifa eden Deniz Baykal’a İzmir örgütü de “Geri dön” diyor. Kurultay delegeleri bunun için imza verirken partili gençler yaklaşık 800 kişiyle Ankara’ya gidip cumartesi günü evinin önünde kamp kuracak.

  CHP Genel Başkanı Baykal’ın görevinden istifasının ardından İzmir’de gözyaşlarına boğulan örgüt, “geri dön” diyor. İstifa kararının ardından partiye akın eden neredeyse tamamı ilçe başkanı ve belediye başkanlarından oluşan 48 kurultay delegesi, Baykal’ın aday olması için İl Başkanı Ekrem Bulgun’a imza verdi. Hafta sonu Ankara’ya giderek, imzaları Genel Merkez’e teslim edecek olan Bulgun, “Ben kimseden zorla imza almadım. Kurultay delegeleri imzaları gözyaşları içinde attı. Örgüt, ‘Ankara’ya gidelim, liderimizi kararından vazgeçirelim’ diyor. Böyle bir olayın olmadığı belli. Bunu bir tuzak olarak açıkladılar. Başbakan Baykal’a leke atacağına bu komployu hazırlayanları bulsun. Hakaret edeceğine kim yapmışsa bulsun çıkarsın. Bunu devlet bulamazsa kim bulacak” dedi. CHP Gençlik Kolları İzmir İl Başkanı Derya Kuşdemir, 40 kişilik 20 otobüsle cuma günü Ankara’ya gidip, Baykal’ın evinin bulunduğu Angora Sitesi’nde kamp kuracaklarını söyledi. Kuşdemir, “Ankara’ya gidince ülkenin dört bir yanından gelen partili gençlerle yürüyeceğiz. Ardından Baykal’ın evinin önünde ona ‘geri dön’ çağrısında bulunacağız. Ona destek vereceğiz, birlik ve beraberlik mesajı vereceğiz” dedi.

  VEKİLLER: TÜRKİYE’NİN BAYKAL’A İHTİYACI VAR

  ? Bülent Baratalı (CHP İzmir Milletvekili): Genel Başkanımız onur istifasını yaptı. Sıra bu onursuz duruma meydan verenlerdedir. Ufacık bir şeref, onur kırıntıları varsa gereğini yapsınlar. Genel Başkanımızın istifasını kurultay değerlendirecektir. Başta partimizin Türkiye’nin Baykal’a ihtiyacı vardır. İhtiyaç olduğu bir dönemde kendisi tekrar partinin başına gelecektir.
  ? Ahmet Ersin (CHP İzmir Milletvekili): Genel Başkanımızın siyasi yolla bitiremedikleri için bu komployu kurdular. Bu işin içersinde devletin kurumları ve iktidardan nemalananların düşünüyorum. Üzgünüz, Türkiye’de artık her şeyin çivisi çıktı. Kimsenin özel yaşamı güvende değil. Pis bir düzen içersindeyiz. İnsanlar takip ediliyor, nerde ne yaptılarsa araştırılıyorlar. Örgüt, Baykal’ın bu göreve yeniden gelmesini istiyor.
  ? Abdürrezzak Erten (CHP İzmir Milletvekili): Genel Başkanımızın istifa etmesi çok büyük bir kayıp hayatını sosyal demokrasiye adamış bir insanın bu şekilde harekete maruz kalması çok yanlış komplo yaptılar. İstifa etmesini asla doğru bulmuyorum.
  ? Canan Arıtman (CHP İzmir Milletvekili): Şu an çok üzgünüm. Genel Başkanımıza yapılan bu saldırı sadece kendisine ve partimize yapılmamıştır. Laik Türkiye Cumhuriyeti’ne yapılmıştır. Her ne olursa olsun sonuna kadar mücadelemize devam edeceğiz. Asıl mücadelemiz  şimdi başlıyor. Örgütümüz Genel Başkanımızın tekrar görevde kalmasını istiyor. Biz Genel Başkanımıza sonuna kadar sahip çıkacağız.

  48 imza Ankara’da

  CHP İzmir örgütü kaset skandalının ardından ilk kez biraraya geldi. Belediye başkanları ve ilçe başkanlarından oluşan 48 kurultay delegesi ile görüşen CHP İzmir İl Başkanı Ekrem Bulgun, konuşmasında Hükümet’i eleştirerek, “Genel Başkanımızın açıkladığı gibi ahlaksız ve hukuksuz komplolara itibar ederek, ne ahlakı, ne hukuku ne de siyaseti savunamazsınız. Komploculuğa hayat alanı açanlar ‘çok ayıp ama’ diyenlerdir” dedi. İmir Kurultay delegelerinin tamamı Baykal’ın dönüşü için hazırlanan metne imza attı. CHP İl Başkanı Bulgun, “İzmir Büyükşehir belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve İl Genel Meclisi Başkanı Serdar Değirmenci ile birlikte Ankara’da gelişmeleri takip edeceğiz” dedi.

  BELEDiYE BAŞKANLARI: BAYKAL’SIZ CHP OLMAZ

  Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu:

  Baykal’ın istifasıyla şok olduk. Kaset olayı komplodur. Sayın Genel Başkanımız onurlu bir davranışla istifa etmiştir. Bundan sorna gelişen süreci soğukkanlılıkla izlemek gerekmektedir. CHP gelenekleri olan, köklü bir partidir. Birçok sıkıntının üstesinde geldiği gibi bunun da üstesinden gelecektir. Yaşayıp görmekten başka çaremiz yoktur. Tüm partililerimize ve bize oy veren insanlara soğukkanlı,  sakin olmayı, olayları objektif olarak değerlendirmeyi salık veriyorum.

  Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı:

  Üzüntümüz çok büyük. Ülkemizin Deniz Baykal’a en ihtiyaç duyduğu bir dönem yaşıyoruz. Kendisine yapılan ahlaksızca bir komplodur. Kararıyla ilgili geri dönmesi için sonuna kadar baskı yapacağız. Sadece biz değil en iyi cevabı halk da verecektir. Onurlu bir davranış sergilemiştir.

  Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ:

  Kısa ve net bir şey söyleyeceğim. Deniz Baykal’ın Başbakanlığını kimse engelleyemez. CHP daha önemli krizleri aşmıştır ve bundan sonrakileri de aşacaktır. CHP’nin iktidar olmasını kimse engelleyemez. Yapılanın komplo olduğu anlamamak için saf olmak gerekir. Ülkemizde artık insanlar rahat konuşamıyor, yürüyemiyor tamamen yaratılmak istenen olmuştur.

  Aliağa Belediye Başkanı Turgut Oğuz:

  Yapılan bir komplodur. Gerçekçiliğine inanmıyorum. Deniz Baykal, gereğini düşünerek kararını vermiştir. Biz partililer de toplanarak kendisine destek vereceğiz.

  Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer:

  Yaşanlar çok sıcak, üzücü bir durum yaşıyoruz. Soğukkanlı olarak değerlendirmeliyiz. Deniz Baykal’ın istifasını hiç beklemiyorduk. Kendisine yapılanı komplo olarak değerlendiriyorum ve çok üzgünüz.

  Bornova Belediye Başkanı Kamil Okyay Sındır:

  Deniz Baykal Türkiye siyaseti ve ülkemizin aydınlık geleceği için en önemli isim. Baykal sadece CHP’lilerin değil Türk halkının gönlünde taht kurmuş birisidir. Kendisinin ülkemiz siyasetinde aynı görevi tekrardan yürütmeli ve umuyorum ki önümüzdeki seçimlerde de Başbakanlık görevini üstlenmesi gerekir. Kurultaydan Genel Başkanımızın tek isim olarak çıkması için mücadele edeceğim.

  Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur:

  Genel Başkan Deniz Baykal, Türkiye’de de istifa müessesinin olduğunu göstermiş oldu. Deniz Baykal’sız bir CHP düşünülemez. Her zaman yanındayız. Baykal bir komploya kurban olmuştur. Anayasa ve hukuka sahip çıkan bir lidere haksız bir saldırı yapmışlardır. Kendisini geri döndürmek için elimizden geleni yapacağız.

  Karabağlar Belediye Başkanı Sıtkı Kürüm:

  Genel Başkanımızın istifasını beklemiyordum. Ömrünü siyasete adamış ve Türk toplumunun gönlüne yerleşmiş değerli bir şahsiyetin yaşadığı tamamen bir komplodur. Yaşananları şiddetle kınıyorum. Türkiye’nin her yerinden ayaklanmalar olacaktır ve Baykal’ı geri döndürmeye çalışacağız.

  Ödemiş Belediye Başkanı Bekir Keskin:

  Yaşananlar çok üzücüdür. Baykal’a Türkiye’nin bu dönemde çok ihtiyacı var. Kurultay delegesi olarak da yanında olacağım.

  Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin:

  Yaşanalar adli vakamı, siyasi vakamıdır. Baykal’ın verimli olduğu dönemde yaşanan bir kazadır. Türkiye üzerinde konuşulacak o kadar çok şey varken yaşan tam bir kazadır.

   Urla Belediye Başkanı Selçuk Karaosmanoğlu:

   Yaşananlara yorum yapmakta zorlanıyorum. Yapılan bir komplodur. Bu duruma çok üzüldük.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı